| GigglesToDay a întrebat:

CLASA A8 cum sa analizez un SUBSTANTIV, PREDICAT, ADJECTIV, PRONUME, atribut complement, si la ce intrebari raspunde happy puppy dog eyesfunda

Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Substantivul raspunde la intrebarea "cine?" si spui despre el ca este comun sau propriu(nume, tara etc),numarul,genul,cazul,functia sintactica
predicatul (verbul)spui ca este preicat nominal(este frumoasa)/verbal (merge). Daca este nominal spui ca este alcatuit din verbul copulativ "este " exprimat prin predicat verbal,modul,timpul,conjugarea,forma,+ numele predicativ"frumoasa"exprimat prin adjectiv se ac in gen nr si caz cu subt... etc.
advectivul(este pe langa un substantiv) si se analizeaza ca mai sus(ac in gen nr si caz cu subt.)variabil cu... sau invariabil
pronumele tine locul unui substantiv-spui genul,persoana,forma, functia sintactica, cazul
atributul(ce fel de?)si aici depinde
complementul direct(ce/ pe cine?)
complementul indirect(pentru ce, pentru cine, despre ce etc) aici spui complement (de care e) exprimat prin subst comun de ex si se analizeaza ca un subst
complement circumstantia : de mod(cum?)
de loc(unde?)
de timp (cand?)
de cauza(din cauza carui fapt?)
Sper ca ti-am fost de ajutor

1 răspuns:
| Lace a răspuns:

Nu sunt pe clasa a 8-a dar îţi pot răspunde : Substantivul,adjectivul,pronumele sunt părţi de vorbire, nu răspund la întrebări (Dacă greşesc rog să fiu corectată). Predicatul răspunde la întrebarea "Ce face subiectul?", de exemplu : Alina cumpără o floare.(Î:Ce face Alina? R:Cumpără).
Baftă!