| marcel_5462 a întrebat:

Credeti ca terapia prin auto sugestie da rezultate?

7 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Daca esti o persoana lipsita de vointa, careia nu i se poate induce nimic, nicio idee/conceptie diferita de ceea ce crezi tu, atunci s-ar putea sa nu dea rezultate.Nu-i usor nici cu auto sugestia, dar am auzit ca e o metoda destul de eficienta daca vrei sa-ti intaresti increderea in sine.Nu am incercat, prefer sa fiu constienta de calitatile, dar si de defectele mele, indiferent care ar fi acestea. De obicei, persoanele care apeleaza la aceasta terapie sunt nesigure.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Absolut! Creierul este centrul de comanda. Autosugestia este o unealta incredibil de puternica. Insa trebuie folosita unealta potrivita pentru scopul urmarit. Nu cred totusi ca poate vindeca orice.

| Andreeagen a răspuns:

Poti ajunge la rezultate uimitoare prin autosugestie dar depinde foarte mult de tine ca si individ ce fel de caracter ai nu la toti functioneaza pentru ca nu toti cred in ceea ce isi sugereaza.
Crede cu adevarat si vei reusi.
Numai bine!

| radu75 a răspuns:

Da. Dar in general e pentru cei care sunt ajutati de altii sa ia decizii, pentru cei care nu au incredere in ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OF COURSE- sunt specialist in domeniu. Da, sigur! Pt detalii- ciupir@yahoo.com
Autosugestia este o resursa extraordinara- teoria autoindeplinirii profetiilor intareste ac- planifica proiecte, gandeste pozitiv, fii optimist chiar si in caz unor pb grave si totul va fi OK!

| gabitsa a răspuns:

Pentru lucruri simple cred ca da. Insa cu cele marete nu prea ai sanse. Cel putin asa cred eu. In orice caz trebuie sa crezi in dorinta ta!

| independenta a răspuns:

Eu cred ca te ajuta foarte mult, uneori, sunt momente sau situatii in care nu esti sigur pe tine ca vei reusi, dar, daca vrei cu adevarat sa reusesti trebuie sa iti doresti din suflet, totul consta in controlarea psihica...asa zisa terapia prin auto sugestie. Ea te ajuta sa iti reiei increderea in tine si sa vezi lucrurile altfel.

Nu uita ceva. Viata merge mai departe!

Aveti grija de voi >:d< si mult noroc in viata!>:d