| PipinaXo a întrebat:

Cui i se pare ca regulile sunt idioate? FUNDA! - fiecare propozitie incepe cu litera mare laughing happytonguebig grin

- nu sunt permise prescurtari de tipul "ca", "dk", "nu stiu", etc...

- evita emoticoanele si semnele de punctuatie excesive: "happy", "big grin", etc...

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie mi se par de bun simt. Face parte din buna crestere sa iti respecti partenerii de discutie si sa folosesti numai limba romana oficiala si perfect corecta. Cine ar vrea sa raspunda unei persoane care nu e in stare nici macar de atata?

| HBK a răspuns:

Nu le consider idioate, au si ele rostul lor. Dar regulile sunt pentru a fi incalcate.

| ExtraSakadat a răspuns:

Eu cred ca s`au pus pentru '- nu sunt permise prescurtari de tipul "ca", "dk", "nu stiu", etc...' pentru ca unii oamneni nu inteleg aceste prescurtari. '- evita emoticoanele si semnele de punctuatie excesive: "", "", etc...' asta nu stiu happy

| DennyxD a răspuns:

Pai chiar sunt.cine crezi ca le respecta? adica ce primesti vreo pedeapsa daca folosesti?laughing cel putin eu asa vorbesc.si am primit si funditelaughing cu tot cu "daca","ca" la la lalaughing
fundita?happy

| emilia a răspuns:

Regulile Nu intotdeauna sunt idioate.
Sunt doar niste norme pe care trebuie sa le respectam.
Daca ai folosi doar litere mici,, cu prescurtari de tipul "ca", "dk", "nu stiu", etc. ori emoticoanele si semnele de punctuatie excesive ne-ai deranja vederea si am fi incapabili de a citi o simpla intrebare/un simplu raspuns.
Uneori, cind ai toane, te enervezi si nu mai tii cont de ele, dar trebuie sa ne obisnuim.
Deci eu cred ca ortografia si semnele de punctuatie sunt foarte importante si au un rol agreat.

Mult succes *!

| Miruna_7873 a răspuns:

Depinde de reguli.

| Evolution a răspuns:

Nu sunt idioate... măcar ne învaţă să folosim româna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vi sar skri raspunsuril asa cum skritsi uni dntre voi intrbaril natz may intselege nimic, clar?
Regulile de scriere reglementează un cod, codul comunicării între oameni. Dacă denaturăm codul, denaturăm şi înţelegerea dintre noi.

| Robert93_7960 a răspuns:

Da sunt tampite bah nu stiu da sunt exagerate mah man! mdeah n-au rost