| Christa a întrebat:

Cum afli raza cercului daca sti circumferinta sa? funda! happy

Răspuns Câştigător
| mikkhhell a răspuns:

Din expresia: circumferinta( care este echivalenta cu perimetrul)=2xPIxR, unde x este semnul inmultirii, PI este constanta cercului(pi) si R este raza cercului; de aici scoti raza prin regula de trei simpla si-ti rezulta expresia: R=P:2xPI, unde R este raza, P este perimetrul, : este semnul impartirii, x semnul inmultirii si PI este constanta cercului(pi).

1 răspuns:
| astro5 a răspuns:

Raspunsul este 4 cine ar fi prost sa nu puna 4?