| Ddanyel97 a întrebat:

Cum aflu diagonalele intr-un romb daca stiu o latura care este 8cm?

1 răspuns:
| iGăust a răspuns:

Pai...2 laturi alaturate in romb sunt egale, rezulta ca toate lat sunt egale cu 8 cm.

deci toate au 8.
normal ar trebui notat abcd, deci luam triunghiul echilateral ABD, => juma de diag=8 => diag 1 = 16 cm.

ATENTIE!:

ACD nu va fi echilateral! ci isoscel.

Metoda 2: Daca stii th pitagora> iei un triunghi dreptunghic => diagonala (2-putere)= 8(2) + 8(2) => diag(2) = 64 +64 =>diag la 2=radical din 128 =>nu stiu calculeaza mi-e lene laughing.

Funda plz.