| Nicole a întrebat:

Cum ai invatat sa citesti literatura?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa inveti sa citesti. Este o activitate ca oricare alta. Poate mai corect era sa pui intrebarea: cand ai prins drag de literatura? Eram in clasa a III-a si am primit drept premiu cartea Marile sperante de Charles Dikens. Din pacate (pentru mine) am primit numai volumul 1. Am cautat si am gasit ambele volume pentru a vedea continuarea. Nu puteai sa cumperi numai volumul doi. Am inteles atunci ca acele carti ce le vedeam pe rafturile librariilor contineau lucruri frumoase. De atunci am citit zeci de mii de volume. Aveam (intr-o perioada) chiar si un volum pe zi, citit, la biblioteca. Acum, cu netul asta, am cam pierdut deprinderea.

| thegatekeeper a răspuns:

Probabil ai vrut sa intrebi cum am inceput sa intelegem literatura sau ceva de felul acesta, pentru ca de citit, se citeste ca orice altceva. M-a atras cititul cam de prin clasa a V-a, iar pe atunci citeam carti relativ simple, cum ar fi cele de Jules Verne sau Legendele Olimpului. Mai tarziu am descoperit ca imi place foarte mult genul horror si m-am apucat sa citesc carti de Stephen King, John Saul si alti scriitori asemanatori. In prezent, am mai multe genuri preferate: horror, fantasy, romane politiste, de aventura, istorice si filozofie. Am fost oarecum indemnata sa citesc de catre mama, insa nu mi s-a bagat pe gat, ci doar am fost sfatuita, sa zic asa.

| LaRiiuU a răspuns:

De pe la 10 ani cand ``m-am pierdut`` in biblioteca de la scoalalaughing... Obisnuiam sa citesc cartii de varsta mea (kika vrajitoarea, matilda si tot asa) pana in clasa 7 - 8 cand mi-am pus atentia spre cartii adolescente. Niciodata nu mi-au placut cele de fantastice sau de aventuri pentru ca nu prea le vad intelesul :d. Prefer romane, suspense, drama... cele care iti dau senzatia aceia de a continua citindhappy. Depinzand de varsta care o ai incearca sa citesti cartii de fete adolescente care se indragostesc si asa mai departe pentru ca o sa-ti placa.