| Octaviana_9832 a întrebat:

Cum as putea invata mai usor la geografie?
Dau teza la aceasta materie si nu vreau sa tocesc toate amanuntele acelea ci vreau sa le invat si sa le stiu fara sa stau sa ma balbai. Dar pana acum am invatat mai mult "tocind" si nu am ramas cu foarte multe in cap. [partial esentialul]. Mai am cateva lectii de invatat dar nu vreau sa le tocesc pentru ca nu o sa mai stiu nimic la teza peste cateva saptamani.
Cum as putea proceda astfel incat sa stiu lucrurile acelea logic. sa`mi dau seama doar din minte unde se afla si tot tacamul.
Ma poate ajuta cineva?

Va rog... daca ai ceva de comentat in plus tine`ti parerea pentru tinewinking.

4 răspunsuri:
| RoxAnana a răspuns:

Fa-ti rezumatul lectiei si invata bafta:*

| ᵖᵘᶠᶠʸˡᶤᶜᶤᵒᵘˢˢ☠ a răspuns:

Pai mie dirigu`mi-a recomandat sa folosesc codul culorilor. In ce consta asta? Ei bine, ia-ti 3-4 evidentioatoare de nuante diferite si incepe sa subliniezi portiuni sau cuvinte mai importante. De exemplu cu portocaliu poti sa subliniezi esentialul dintr-o definitie, cu galben poti sa subliniezi elementele unei clasificari. Important e sa pastrezi constant ritmul culorilor, adica nu dupa doua lectii sa le schimi.hee hee E un mod interactiv si eficient de a invatata si sta la baza memoriei vizuale. Sa presupun ca ai la teza o intrebare gen, "ce este x?" Te gandesti repede "Cu ce am subliniat definitia? La ce lectie e? " si iti vine mult mai usor. Si eu dau teza la geografie si la mine functioneaza.
Incearca si multa bafta la teza. >big grin

| twyster90 a răspuns:

Scoate esentialul din lectii si invatale pentru ca daca inveti asa tocind nu iti ramane nica pentru ca sunt prea multe amanunte asa ca scoate esentialul si invatal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu maine am lucrare si nu stiu. daca imi da cineva sfaturi as fi multumit