| Daria1992 a întrebat:

Cum as putea retine ceea ce citesc mai usor si pe o durata mai lunga de timp? Ma chinui de cateva luni bune sa gasesc o metoda. De exemplu, in timpul scolii trebuia sa citesc o lectie vreo 2-3 ore ca sa retin ceva, ajungeam sa invat pederost, dar dupa doua sau trei zile parca nici nu auzisem de acele lucruri.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Probleme asemanatoare am si eu cand citesc. Incerc sa ma concentrez, sa elimin orice "tentatie" din jur si mai incerc, in paralel cu cititul, sa-mi fac o imagine in minte. Asta, bineinteles, e valabila pentru mine pentru ca citesc carti istorice. Daca ar fi fost ceva legat de matematica, informatica sau altceva, mi-ar fi fost imposibil. Legat de ceea ce ne spui tu, sa citesti o lectie in 2-3 ore ca sa retii ceva este foarte mult, iar daca dupa doua-trei zile uiti, inseamna ca e o problema. Nici eu nu reuseam sa ma concentrez la liceu, iar problema persista la facultate, insa tot reusesc sa invat cateva pagini destul de repede si sa le retin pe termen lung. Chiar daca poate nu-i solutia la care te asteptai, o vizita la medicul de familie cred ca te-ar putea ajuta.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este adevarat ca unele lectii trebuie invatate pe de rost, dar majoritatea temelor trebuie intelese, nu memorate.

| Printesa10TM a răspuns:

Nu stiu daca eu sunt in masura sa iti dau sfaturi deoarece eu memorez o lectie de 2-3pagini in maxim 30de minute. In fine, incearca sa te deconectezi de la tot, telefon, orice lucru care ti-ar putea distrage atentia. Concentreaza-te! Ia pastile pentru memorat, dar sincer nu stiu daca sunt bune.

| Justacrazygirl a răspuns:

Iti spun acum metoda mea. Eu am cumparat lecitina, e foarte buna, si te ajuta sa te concentrezi, iti relaxeaza muchi creierului (cel puţin asa o simt eu, atunci cand invata, creierul parca se face ghem si nu vrea sa primeasca nici-o informatie nou). Asta ar fi una. Alta, daca ai sa zicem test, sau ascultare, sa zicem poimaine, inveti cu doua zile inainte. Adica citesti si incerci sa reti cat mai multe azi, maine recitesti ce ai invatat ieri. Asa ii dai creierului tau timp sa proceseze informatia. Eu inca tin minte ce am invatat pentru proiectul la chimie de acum 4 luni (deci ma apucasem de invatat cu 4 zile inainte de ascultare). Si cand inveti, incearca sa inlocuiesti cuvintele greu de retinut, cu cuvinte care le intelegi, pe care le folosesti mai des, care deja le ai intiparite in cap. Bafta!