| 6Nicky6 a întrebat:

Cum as putea sa trec sau sa ajut pe cineva sa treaca peste depresie? crying ce trissst sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| awarepresent a răspuns:

E destul de greu.
As putea sa incerc sa-ti explic o metoda simpla care te-ar putea face sa te simti mai bine.
Depresia e cauzata de ganduri. Cand nu le acorzi atentie, nu suferi. Daca faci ceva care sa-ti distraga atentia atentia de la gandurile care te fac sa suferi, automat nu le acorzi atentie si nu suferi. De fiecare data cand suferi si te simti prost reaminteste-ti ca sunt doar ganduri. In realitate gandurile nu exista. Exista doar atunci cand le acorzi atentie happy. De fiecare data cand iti vine un gand care te face sa te simti prost, nu intra in el, nu ii acorda atentie, reaminteste-ti ca e un simplu gand si concentreaza-te pe altceva.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cel mai bine e să te ajuți tu, cel mai mult în primul rând. Pentru asta ai nevoie de multă voință. Dacă nu ești slab, vei ieși din acestă stare, dar din punctul meu de vedere un om puternic greu ar intra în așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa faci asta, fiindca omului depresiv nu ai pasa de alteceva in afara de problema pe care o are dar poti sa-i ameliorezi starea doar stind alaturea principalul este ca sa nu atingi tema de ce este depresiv fiindca se v-a simti trist dava il vei sustine in timpul depresiei cu timpul ii va trece

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Daca este intr-adevar o depresie serioasa, nu e de joaca, ci din contra. Persoana care sufera de depresie trebuie sa consulte un specialist, care o va ajuta sa inteleaga de unde a pornit totul, iar mai apoi sa treaca cu bine prin procesul de "vindecare". Eu am ales cariera de medic psiholog, tocmai pentru a-i ajuta pe cei rapusi de suferinta psihica si emotionala. Inca mai am de invatat, dar stiu sigur ca tuturor ne-ar face bine o vizita la medicul psiholog. Nici n-ai idee! Nu e nici o rusine, ci mai degraba e un prim pas, si dovada ca vrei cu adevarat sa treci peste aceasta problema.
Cei din jur, prietenii si familia, sunt de mare, mare ajutor, prin suport moral si intelegere. De asemenea, cei dragi pot contribui la bunastarea celui aflat la ananghie, cu un mediu armonios, relaxant.