| scorpiaX a întrebat:

Buna TPU... am un prieten care a intrat in depresie... e ca o leguma... toata ziua sta, nu face nimic si plange... cum as putea sa il ajut?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Iesi cu el mai des, nu-l lasa stea pe acasa, faceti un grup mare si iesiti toti, radeti, distrati-va, mergeti intr-un club, in cafenele, parcuri etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand arata-i ca esti langa el si ca il sustii. Cei care cad in depresie, nu trebuie sa stea in casa, asa ca invita-l pr afara, faceti o plimbare impreuna, sau alege un film care iti place tie sau lui, poate si minions. ca e mai vesel si vizionatil impreuna, sau o actuvitate ce stii ca ii place, poate asa mai uita de probleme, daca vezi ca e delasator si nu vrea sa faca nimic, discuta serios cu el, si spune-i ca interesul tau pentru. el e real si vrei sa il vezi bine, dar daca de la el nu porneste nimic, nu se poate ridica din starea in care e. Spune-i ca, daca aprecieaza prietenia voastra va face ceva in sensul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

scoate-l din casă și petreceți cât mai mult timp cu el, faceți diferite activități, așa încât să uite de supărare. cel mai important e să afli motivul pentru care a ajuns să fie așa.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Depinde de motiv. Uneori, persoanele chiar au nevoie sa stea singure. Daca abia a iesit dintr-o relatie, e ok, isi va revine singur. Daca trece printr-o drama atunci anunta-l ca esti alaturi de el. Ii poti scrie in fiecare zi cate un sms dar nu fii insistenta pentru ca poti risca sa-l pierzi ca si prieten fiindca, pur si simplu, se va satura de tine.