| Gya_8215 a întrebat:

Cum castigi increderea parintilor?
Mai concret:Chiar daca sunt diferite situatii... Vreau sa am putina autoritate in familie dar orice as spune si cu orice argument as incerca sa le spun ei considera ca o jignire parca.Nu stiu ce sa mai fac sa le castig increderea e prea dificil. Aveti vreo sugestie?

Răspuns Câştigător
| Sonny a răspuns:

Trebuie sa le castigi respectul si sa le prezinti incredere parintilor.
O sa o zis mai pe scurt, mai putine minciunele, sprijinai pe am2, de exemplu, pe mama ta ajut-o cand are nevoie prin casa, cand tata zice ca nu poti merge in oras, nu trebuie sa te iei in gura cu el, ca nu rezolvi nimica, cu timpul, cand vei prezenta incredere, nu va mai fi nici nevoie sa intrebi daca poti iesi afara, fiindca, vor avea incredere-n tine.
Comportamentul tau iarasi e foarte important, felul in care le vorbesti, cum iti arati afectiunea fata de ei, cat de mult pot ei sa se bazeze pe tine, daca iti incredinteaza o sarcina ( gen sa speli vasele etc. ).
Deci toata treaba asta cu increderea dureaza.
Uite de exemplu eu am 21 de ani, si o mai am doar pe mama, daca lipsesc de acasa chiar 2 zile, chiar daca nu anunt, sau dau telefon, ea nu are nici nevoie sa stie, ce fac cum fac, fiindca are incredere in mine ca imi pot purta de grija, chiar daca intr-u in belele stie ca ma pot descurca cu ele, pentru ca ma cunoaste. ( * ti-n sa precizez ca am relatie foarte deschisa cu mama mea, asta fiind un factor foarte important, in relatia noastra de fiu -mama ).
Trage tu concluzile, din tot "wall text" - u asta.
Bafta! happy

2 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Chiar daca ai incredere si ei nu iti dau dreptate [nu neaparat ca nu vor, ci poate ca nu stiu ca se inseala]nu e bine sa iti pierzi cumpatul si sa ridici tonul la ei niciodata. Zi ca ei si fa ca tine.Bafta!

| georgy4005 a răspuns:

De multe ori se intampla in orice famile. poti fi putin mai autoritara.si daca vei gasi vreodata ocazia de a face ceca important sa demostrezi ca esti in stare de a putea ceva mare.winking sper ca ti-am fost de ajutor! fundita? :O3