| Simona07 a întrebat:

Cum demonstrezi ca un fragment reprezinta o descriere? Ca rasplata dau fundita+vot!

Răspuns Câştigător
| whispersinthedark a răspuns:

Hey! Incepi prin a spune definitia big grinescrierea reprezinta prezentarea detaliata a unei realitati (peisaj, fiinta) percepute subiectiv.Perspectiva subiectiva a naratorului se realizeaza cu ajutorul figurilor de stil (epitete comparatii, enumeratii, repetitii )
Apoi practic urmezi ce scrie in descriere, vezi daca in textul dat este portretul unei fiinte sau un peisaj. Scrii despre structurile adjectiv-substantiv (care trebuie sa apara )Acestea imbogatesc textul.Plus semnificatiile acestora. Imaginile artistice (vizuale, auditive ) spui ca timpul specific descriereii este imperfectul (daca apare ) daca nu spui ce timp apare in fragmentul tau`big grin Si la final concluzia`... Funda te rog! :d

1 răspuns:
| n0bodycaresab0utme a răspuns:

Predomina adjective
eul liric
sunt figuri de stil care creeaza imagini stilistice(imagini vizuale, auditive, olfactive si motori)
si mai spune tu ceva-sper cam ajutat
PS nu ma prea pricep la romana dar asta-i tot ce stiu
FUNDA?confused