| RenataAlesya a întrebat:

Cum fac rost de bani la 13 ani. Vreau sa fac asta prin munca si nu sa le cer parintilor.

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Buna Renata happy
ai putea sa le faci cateva mici servicii vecinilor pentru bacsisuri mici (5 Ron sau 10 Ron) cum ar fi,de exemplu,sa le duci colete,scrisori,facturi la posta,sa te oferi sa le plimbi cainele prin parc,sa ai grija de animalele lor in lipsa vecinilor sau,daca te considera de incredere,poti avea grija chiar de copiii sau nepotii lor.
Poi,de asemenea,sa te angajezi la pliante sau la McDonald,dar nu sunt sigura daca te primeste atata timp cat nu ai nici buletin.
Poti, de asemenea, sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ca ti-ai dori niste banuti de buzunar pe langa alocatie si sa ii rogi sa iti dea lunar o suma mica 10-15 RON,suma pe care sa o intrebuintezi asa cum doresti big grin.
Te mai duci si tu pe la rude in vizite,iti economisesti alocatia ta si pe a fratelui/surorii tale(asta daca ai si daca iti dau parintii bani).
Poti sa iti sortezi hainele pe care nu le mai imbraci si sa le duci la second hand (trebuie sa ai grija sa arate intr-o stare cat de cat buna) sau sa faci schimb de haine cu prietenele tale.
Mai renunta la cateva iesiri la cafenele,baruri,mall,pizzerie,etc cu prietenii si,pui acesti bani deoparte. Poti sa organizezi o petrecere in pijamale in loc de aceste iesiri, asa vei fi si mai populara printre prietenii tai, parerea mea big grin.
Succes happy!

4 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Faci curat in casa si le iei bani pentru asta. sau iti ajuti bunicii si iti dau bani. altfel nu ai cum. trebuie sa ai peste 16 ani ca sa lucrezi.

| Laviutzza a răspuns:

Buna! Sa sti ca e o optiune sa faci acest lucru,mai ales ca acum e vacanta si doresti banii tai,si sa fi"independent". Poti plimba caini,poti imparti ziare de la supermarketuri, poti imparti pliante de la o anumita firma, sau poti vorbi cu un frizer/frizerita sa te angajeze pentru a matura parul din salonul respectiv.Eu am 15 ani si am facut primii mei bani avand grija de un copil, cat mama lui a fost plecata in orashappy. Doar ca tu esti mai mica si nu cred ca e o optiune, dar cine stie incearca poate va merge si la tinelaughing. Sper ca te-am putut ajutatongue

| Jean_2915 a răspuns:

Cum pot câştiga nişte bani?
„Am nevoie de bani ca să-mi iau o maşină." — Sergio
„Îmi place să fac shopping." — Laurie-Ann
„Aş vrea să-mi iau şi eu nişte chestii faine, dar părinţii nu-şi permit să mi le cumpere." — Mike
POATE că vrei să câştigi nişte bani din motive similare sau ca să-ţi ajuţi familia. Chiar dacă nu contribui la plătirea facturilor casei, cumpărându-ţi cu banii tăi haine sau alte lucruri personale, mai uşurezi un pic povara grea de pe umerii părinţilor tăi.
Oricare ar fi situaţia, pentru a obţine lucrurile necesare ţie sau familiei tale, e nevoie de bani. Deşi Isus a promis că Dumnezeu îi va susţine pe cei ce ‘caută mai întâi regatul’, creştinii trebuie să muncească pentru a-şi câştiga existenţa (Matei 6:33; Faptele 18:1–3; 2 Tesaloniceni 3:10). Prin urmare, cum poţi câştiga nişte bani? Şi, lucru mai important, cum poţi păstra un punct de vedere echilibrat cu privire la ei?
Cum să-ţi găseşti ceva de lucru
Dacă chiar ai nevoie de ceva ce costă mai mult decât îşi pot permite părinţii, ar fi bine să-ţi găseşti ceva de lucru, iar cu banii câştigaţi să-ţi cumperi singur acel obiect. Vorbeşte cu părinţii despre asta. Probabil că vor fi impresionaţi de intenţiile tale. Presupunând că ei sunt de acord şi că ai vârsta legală pentru a munci, îţi prezentăm în continuare patru sugestii pentru a găsi un loc de muncă.
Spune-le şi altora. Spune-le vecinilor, profesorilor şi rudelor că vrei să-ţi găseşti ceva de lucru. În caz că ţi-e ruşine să-i întrebi direct dacă nu cunosc pe cineva care ar avea nevoie de mână de lucru, întreabă-i unde au lucrat ei când erau de vârsta ta. Cu cât vor şti mai mulţi că îţi cauţi un loc de muncă, cu atât ţi se vor deschide mai multe oportunităţi de angajare.
Ia în considerare orice ofertă. Răspunde la anunţurile din ziar ori de pe internet sau la cele afişate în magazine, la şcoală sau în alte locuri publice. „Aşa mi-am găsit de lucru", spune un tânăr pe nume Dave. „M-am uitat în ziar, am trimis CV-ul prin fax şi am dat mai multe telefoane." Dacă nici aşa nu merge, poate că ar trebui să-i convingi tu însuţi pe angajatori că au nevoie de serviciile tale.
Trimite-ţi CV-ul la cât mai mulţi angajatori. Scrie pe o coală de hârtie cum poţi fi contactat, la ce te pricepi şi în ce domenii ai experienţă. Ai impresia că nu te pricepi la nimic? Mai gândeşte-te o dată! Ai avut vreodată grijă de frăţiorul sau de surioara ta când părinţii n-au fost acasă? Ai avut vreodată grijă de copilul altcuiva? Aceasta dovedeşte că eşti o persoană de încredere. Ţi-ai ajutat vreodată tatăl să repare maşina? Poate fi un indiciu că ştii să repari unele lucruri. Ştii să dactilografiezi sau să foloseşti computerul? Ai luat note bune la şcoală pentru vreun proiect original? Iată câteva calităţi care i-ar putea atrage pe unii angajatori. Menţionează-le în CV-ul tău şi trimite-l potenţialilor angajatori. Roagă-ţi prietenii şi rudele să dea câte o copie tuturor celor ce au nevoie de mână de lucru.
Fă-ţi propria „afacere". Gândeşte-te la vecinii tăi. Au nevoie de produse sau servicii pe care nimeni nu li le oferă? Să zicem că iubeşti animalele. Te-ai putea oferi să le faci baie animalelor de companie ale vecinilor sau să le periezi în schimbul unei sume de bani. Sau poate ştii să cânţi la un instrument. I-ai putea învăţa şi pe alţii să cânte. Sau ai putea face ceva ce altora nu le place să facă, de pildă să speli geamurile ori să faci curăţenie. Unui creştin nu-i este ruşine să muncească fizic (Efeseni 4:28). Evident, dacă lucrezi pe cont propriu trebuie să fii hotărât, disciplinat şi dispus să iei iniţiativa.
O sugestie: Nu-ţi începe „afacerea" înainte de a lua în calcul toate costurile şi toţi factorii implicaţi (Luca 14:28–30). Discută mai întâi cu părinţii. Vorbeşte însă şi cu cei care au prestat o astfel de muncă. Va trebui să plăteşti anumite taxe? Vei avea nevoie de autorizaţie? Cere mai multe informaţii de la autorităţile locale (Romani 13:1).
Fii echilibrat
Imaginează-ţi că mergi pe bicicletă şi vrei să mai duci şi alte lucruri cu tine: geanta de şcoală, o minge şi, poate, vreo câteva sacoşe cu alimente. Cu cât ai mai multe lucruri de transportat, cu atât îţi este mai greu să-ţi păstrezi echilibrul! La fel se întâmplă şi dacă ţi-ai lua o slujbă prea obositoare. Poate că ţi-ar consuma prea mult timp şi energie sau ţi-ar solicita prea mult atenţia după orele de şcoală, iar sănătatea şi notele tale ar avea de suferit. În plus, din cauza programului încărcat şi a muncii grele, s-ar putea să neglijezi întrunirile creştine, studiul Bibliei şi lucrarea de predicare. „Lipseam de la întruniri pentru că eram epuizată după o zi de şcoală şi de muncă", recunoaşte o tânără pe nume Michèle.
Nu lăsa ca dorinţa de a avea bani să devină lucrul cel mai important din viaţa ta! Isus a spus: „Fericiţi sunt cei conştienţi de necesităţile lor spirituale" (Matei 5:3). Tot el a zis: „Chiar dacă cineva are din belşug, viaţa lui nu depinde de lucrurile pe care le are" (Luca 12:15). O tânără creştină pe nume Maureen a dat ascultare acestui sfat. „Nu vreau să mă las absorbită de obiective materialiste. Ştiu că, dacă voi vrea cu orice preţ să câştig bani, voi plăti cu propria spiritualitate", spune ea.
E adevărat, în unele părţi ale lumii, tinerii sunt nevoiţi să muncească ore în şir pentru a-şi susţine familia. Dacă însă nu eşti în această situaţie, ai grijă să nu adopţi un punct de vedere neechilibrat vizavi de muncă! Majoritatea specialiştilor sunt de părere că e prea mult şi chiar dăunător să munceşti peste 20 de ore pe săptămână cât timp mergi încă la şcoală (iar în unele ţări acest lucru este chiar interzis prin lege). Unii specialişti sunt de părere că elevii nu ar trebui să lucreze mai mult de opt-zece ore pe săptămână. Înţeleptul rege Solomon a afirmat: „Mai bine o mână plină de odihnă decât două mâini pline de trudă şi goană după vânt" (Eclesiastul 4:6).
Nu uita: „Puterea amăgitoare a bogăţiilor" îţi poate înăbuşi dorinţa de a te implica în activităţi spirituale (Marcu 4:19). Prin urmare, dacă mergi încă la şcoală şi vrei totuşi să-ţi cauţi ceva de lucru ca să câştigi nişte bani, organizează-ţi timpul în aşa fel încât să dai prioritate activităţilor spirituale. Roagă-te lui Iehova Dumnezeu. El te poate întări să faci faţă presiunilor şi te poate ajuta să-ţi menţii echilibrul spiritual.
PENTRU INFORMAŢII SUPLIMENTARE, VEZI VOLUMUL I, CAPITOLUL 21
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Cine dictează în viaţa ta? Tu sau banii? Află cum îţi poţi administra banii cu chibzuinţă.
VERSETE-CHEIE
„Leneşul doreşte mult, dar sufletul lui nu are nimic. Sufletul celor harnici se va îngrăşa." (Proverbele 13:4)
SFAT
Trimite-ţi CV-ul la diferite companii, chiar dacă nu au anunţat că fac angajări.
ŞTIAI CĂ . . . ?
În unele zone, aproape 85% dintre locurile de muncă vacante nu sunt date publicităţii.
PLAN DE ACŢIUNE
Şansele de a-mi găsi ceva de lucru sporesc dacă am să …………………………
Am să lucrez doar ………………………… ore pe săptămână.
Aş vrea să-l întreb pe unul din părinţi sau pe amândoi: …………………………
CE PĂRERE AI?
● De ce te vezi nevoit să câştigi bani?
● Ce dificultăţi vei întâmpina dacă-ţi vei găsi ceva de lucru?
● Cum poţi păstra un punct de vedere echilibrat cu privire la bani?

| macgyver a răspuns:

Daca te pricepi cat d ecat la articole, poti face o incercare aici : http://reclama-reclama.com/scoate-bani-din-talentul-tau/