| DiamanteleSeSparg a întrebat:

Cum iti dai seama cine iti este prieten cu adevarat si cine nu? Cum iti poti da seama cine se preface?sad

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Asta e intr-adevar greu sa stii un prietena devarat e floare rara din pacate chiar daca este unii nu stiu sa o aprecieze un prieten adevarat e prieten si atunci cand ai probleme, e alaturi de tine si atunci cand ti-e greu, un prieten adevarat mereu isi va face timp pentru tine sa te asculte, sa te sfatuiasca si pe mine m-a preocupat aceasta intrebare destul de mult Cere-i bani cu imprumut, chiar daca nu ai nevoie, asa, sa vezi daca iti da!

Teoretic, se zice ca prietenul la nevoie se cunoaste!

In ziua de azi, prietenul la nevoie TE cunoaste...

Suna noaptea la ora 1 sau ora 2 sau ceva de genul si spune-i ca ai o problema. Vine intr-un suflet la tine? Te asculta la telefon fara sa iti zica "vorbim dimineata, ca acum vreau sa ma odihnesc!"

Vine sa doneze sange pentru tine, daca ai nevoie?

Un prieten adevarat o face! Asa iti dai seama cine iti este prieten!

Nu iti spun, doamne-fereste, ca asa sa iti testezi cunostintele, sa vezi cine iti este prieten, nu fa ca NITU cu oile, s-ar putea sa nu ai nici a 2 a sansa, dar mai a 3 a ca in poveste!

Eu ti-am dat cateva exemple in general, nu sunt singurele situatii in care un prieten iti sare in ajutor, dar sunt exemple de cazuri in care ai nevoie...si nu intotdeauna se inghesuie prea multi! Un prieten adevarat trebuie sa fie "acolo" pentru tine. Numai cu un prieten adevarat vei putea vorbi orice si despre orice si el te va asculta mereu (pentra ca si tu il vei asculta pe el la randul tau). Un prieten adevarat iti va spune verde-n fata daca l-ai deranjat cu vreo afirmatie sau actiune facuta, dar totodata va incerca sa vina si cu solutii pentru. rezolvarea lor (nu doar va spune "Frate m-a deranjat" ci o sa vorbiti despre asta). Un prieten adevarat este un om in preajma caruia te simti bine. Parerea mea (zic asta pentru. ca asa este relatia mea cu o fata - nu suntem impreuna suntem doar foarte buni prieteni). Cei pe care chiar ii vei putea numi "prieteni" nu vor fi multi, sper sa faci alegerea buna. Bafta!

1 răspuns:
| Razvan a răspuns:

Cine ti-e alaturi la greu se numeste prieten.Vei fi surprinsa de numarul prietenilor care vor fi alaturi de tine atunci cand se vor strange norii.In general e recomandat ca cel mai bun prieten al tau sa fiu tu insuti. Daca alegi sa-ti investesti increderea fara sa astepti dobanda in altii s-ar putea sa iei teapa si sa suferi inutil. Dar nici singur nu poti sa stai pentru ca suntem facuti pentru a socializa.Care ar fi varianta de mijloc:filtrarea oamenilor+testarea lor o perioada buna de timp. Teoretic nu ai cum sa gresesti, practic s-ar putea sa mai dea eroare sistemulthinking