| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot invata corect? Mai ales la pedagogie. Nu pot sa retin. Deci... invat si după o saptamana uit ce am învățat. De ce? Cum se invata corect?

Răspuns Câştigător
| ngllllll a răspuns:

Pedagogia este una dintre cele mai grele materii, tocmai pentru ca nu are nimic pur teoretic in ea. Este o filozofie, tine foarte mult de intuitie si de intelegerea intuitiva, euristica, in comparatie cu majoritatea disciplinelor care sunt de natura rationala, matematica. Cu alte cuvinte, pedagogia o inveti punand-o in practica in fiecare zi, observand oamenii, cum reactioneaza, copii, chiar si animalele de companie. Daca o inveti in definitii, ca la matematica, nu prea faci mare lucru. Aici se face ca la literatura. Citesti un capitol apoi comentezi ce ti se pare interesant, ce ti se pare ca nu a fost interesant, ce poti imbunatatii, cu ce esti de acord, cu ce nu esti de acord. Scrii 1-2 pagini A4 cu toate impresiile pe care ti le-a lasat un capitol.
Pedagogia este intr-adevar grea, dar eu cred ca este regina tuturor disciplinelor. Daca stii pedagogie, poti invata orice. Poti invata pe oricine orice.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca reiei informatia regulat n-ai cum s-o uiti

| Plato a răspuns:

N-o invata (materia) ca pe o poezie, incearca sa faci conexiuni intre termeni si idei, sa intelegi ce inveti. Incearca, dupa ce termini de invatat, fara a te ajuta de caiet sau carte, sa scrii pe o foaie tot ce ai invatat dar folosind cuvinte si exprimari diferite fata de cele invatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa refolosesti la un anume interval informatia invatata. Cum a zis Plato, dar sa rescrii la un interval fix de timp (ex: 2 zile)