| Winners10 a întrebat:

Cum pot sa invat si eu engleza... ma descurc si acum dar as vrea sa stiu putin mai mult. Multumesc happy

5 răspunsuri:
| MaDeclarFan a răspuns:

Uite cum fac eu (imi e mai usor sa scriu la persoana 1) : ascult melodii in engleza; cand gasesc una care imi place, incerc sa o traduc, iar unde nu ma descurc, folosesc dictionarul. Dupa ce o traduc, o mai ascult cateva zile pana imi intra in cap toate cuvintele pe care nu le stiam. Poate o sa te ajute si pe tine aceasta metoda, succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu urmaresc cateva seriale si sunt foarte atenta la cuvintele pe care le folosesc si la traducere. Am inceput sa intru pe chat-ul unui joc si sa vorbesc cu acestia in egleza; ei fiind din toata lumea. Astfel am invatat si cateva prescurtari de la ei cat si cateva cuvinte noi.

| 德尼莎 a răspuns:

In general uitate la filme dar nu in romana ci in engleza, cumparati dictionare de roman-englez ^^

| crazzylol a răspuns:

Poti sa faci cursuri, sa te uiti la filme in engleza si in timp ce esti atent la poveste, mai esti atent si la cuvinte. Sau poti sa incerci sa conversezi cu persoane din alte tari. Bafta :*

| smiley12 a răspuns:

Pai meditatia la un profesor bun ar fi o solutie, sau exista pe net o aplicatie ceva gen :profesorul meu de engleza... bine si la librarii sunt tot felui de carti. sunt multe variante. dar cea mai buna este meditatia, pentru ca respectivul profesor iti poate "modela" lipsurile :*