| Mariadk544 a întrebat:

Cum pot să mă împrietenesc cu colegii mei de la școală? Sunt a 7 a și nici acum nu am colege sau colegi apropiați. Am o colegă care stă în spatele meu și se joaca cu parul meu, mai vb uneori, dar cam rar, mă mai face sa rad și de astea, dar cred că vb cu mine doar când se plictisește, mai cer la o colegă caietul ei dacă am rămas în urmă cu lecția, dar o simt și pe ea că se simte obligată să fie drăguță și să imi dea daca ii cer și mna, ma simt prost. Dar în rest nu vorbesc cu nimeni. Adică nu am prieteni. Când cer și eu tema la un coleg îmi zice "nu am facut-o" sau "nu" și dacă îi întreabă alti colegi le dă, sau când se duc la celelalte clase de a 7 a să îi întrebe ce ne dă la test, cum ne dă, cere copiuțe, eu nu cunosc pe nimeni din celelalte clase de a 7 a, și nu pot sa ma duc la ei pur și simplu și sa le cer, logic. Dar când îmi întreb și eu colegi care s-au dus la celelalte clase pentru răspunsurile la test, ei spun că"nu am" "nu am nimic" "nu" sau mă păcălesc ca un copil mic. Și pe lângă asta, mă mai și bârfesc pe la spate sau gen dacă nu reușesc ceva "măcar nu suntem noi mai proaste" sau am mai auzit-o pe una ca cica" zici ca e npc că i-a uite cum se uită în stânga și în dreapta"???? și alții îmi mai cer mie o cariocă, rezervă de stilou, dar mie îmi e frică să le cer lor, mai râd de mine, și la sport când să facem echipe pentru volei sau handbal, eu rămân nealeasă, și când ma duc la echipa cu care sunt, ei zic ca nu sunt acolo, ca sunt la echipa x și echipa x zice ca nu sunt la ei, când de fapt fac asa ca să nu fiu în echipă cu ei, eu încercând să nu plâng când fac asa. Țin să menționez că nu sunt bună la sport. Dar toți se uită să aleagă pe cei mai buni jucători, sau prietenii lor. Dar nici să nu fac sportul nu pot, că nu voi mai avea 10 și îmi scade nota. Și dacă încerc sa vorbesc cu ei, nu știu ce să vorbesc, sau nici nu ma bagă în seamă sau se preface ca nu aud. Și nu știu ce să fac, încerc să fiu drăguță cu ei, gen când le cade caietul pe jos eu îi ajut să strângă, când îmi cer ceva le dau, chestii de bun simț. Nu toți sunt asa, nu toți râd de mine, pur și simplu uni nu mă bagă în seamă, si nu mă judecă, măcar atât.???? Mama mi-a zis să am tupeu, dar nu pot. Dacă mă văd că am tupeu, ei bagă și mai mult tupeu în ei, și tot trebuie să renunț și să las asa chiar dacă nu îmi convine. Adică, da, trebuie sa te intereseze doar de tine, dar nici să fi rău și egoist cu altul. Tupeul nu e soluția pentru mine. Prefer să tac și sa stau ca proasta. Dar totuși AM NEVOIE DE PRIETENI, să pot vb cu cineva fără să îmi fie frică, și fără să îmi fie frica ca ma vor judeca. Stau și vorbesc cu copii mai mici decât vârsta mea, gen eu am 13 și stau cu un copil de 10, sau 9, poate chiar și 8. Ei nu mă inteleg,dar ei măcar nu ma judecă și nu sunt egoiști. pur și simplu nu știu cum sa îmi fac prieteni de vârstă mea. Sfaturi? Gen cum să mă împrietenesc cu colegii sau măcar să îi fac să se oprească să facă treburile astea? M-am săturat, vreau sa am prieteni adevărați, vreau să mă împrietenesc cu colegii, dar cine ar vrea să fie prieten cu mine, nu? Normal ca dacă nu sunt bună pentru ei nu vb cu mine, pentru că nu au nevoie de mine.????

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu tupue trebuie sa bagi, ci respect si bun simt, sa fii prima care ii saluta, fiindca nu poti primi respect daca tu nu-i respecti pe oameni.
Daca te-ai saturat sa fii singura si sa nu ai prieteni, atunci este vremea sa inveti sa fii politicoasa, sa saluti oamenii, sa te duci la ei, sa te prezinti, sa vorbesti cu ei, sa-ti oferi ajutorul, nu doar s-a le ceri tu intotdeauna temele, sa vezi atunci ce suprinsi vor fi si se vor bucura, chiar or dori sa vorbeasca cu tine, sa se imprieteneasca cu tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.In primul rand, nu poti fi prietena cu toata clasa, indiferent de ce vor mai spune ceilalti.E normal sa fie atat grupulete de prieteni, amici, cat si simpli colegi.Trebuie sa te rezumi maxim la 5 persoane cu care te intelegi si care te ajuta, ca apoi la randul tau sa le ajuti si tu pe ele.Nu te mai baga in seama, nu mai fi draguta, nu ii mai ajuta etc. pe cei care sunt nesimtiti cu tine.E simplu.In locul tau as cauta sa ma imprietenesc mai bine cu acea fata de care spui, sa o intrebi daca nu vrea sa iesiti la mall, la un film, orice.Pentru ca o prietenie sa ia nastere e necesar un efort destul de consistent din partea ambelor parti implicate, prin urmare incearca sa reduci din timiditate, sa iesi din zona ta de confort.Nu e nevoie sa primesti copiute de la alti colegi, care au facut rost de la alte clase, bla bla.Este nevoie sa inveti cat poti de bine si in felul acesta crede-ma ca vei ajunge mai castigata decat ceilalti care isi fura singuri caciula copiind, din nepasare, lene sau prostie.La sport vorbeste cu profesoara/profesorul, cum colegii isi bat joc de tine si te paseaza de la o echipa la alta.E datoria cadrului didactic sa vina cu solutii astfel incat nimeni sa nu ramana pe din afara.Bafta!