| Stefanuka a întrebat:

Cum s-au format cuvintele Olguta si Danut?

6 răspunsuri:
| loveyouforever a răspuns:

Buna.cuvintele s-au format prin derivare. olguta are cuvantul de baza olga + sufixul-uta, iar danut are cuvantul de baza dan+ sufixul -ut.
funda?:X

| Mao a răspuns:

Derivare cu sufix diminutival.

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Cred ca prin derivare cu sufix diminutival. Ti-am spus doar pentru ca nu a trebuit sa scriu mult, dar de acum gandeste-te singura, nu mai rezolva temele pe site.
Bye!

| ZethOfficial a răspuns:

Derivare cu sufix?laughing

| DعeutZa a răspuns:

De la Olga si Danhappy

| mihaitzu14 a răspuns:

Prin combinarea mai multor litere de tip masculin si neutru care au format o extorsiune a unui degajament de abrevieri...