| SmiiileXoXo a întrebat:

Cum sa desenez un triunghi echilateral intr-un cerc?

Răspuns Câştigător
| facepalmlol a răspuns:

Pai de unde ai fixat varful compasului, de acolo pornesti cu 3 segmente congruente.Mai intai desenezi unul(baza) si pe urma deschizi compasul si iei in compas exact segmentul desenat anterior(baza) si fiexezi tepul acela in unul din capetele bazei si misti compasul(faci un semn).Pe urma faci acelasi lucru si in partea cealalata a bazei, dar ai grija sa se intersecteze semnele pe care le-ai facut.
In final, duci linii de la locul in care s-au intersectat semnele catre capetele bazei(primului segment desenat).