| LastKiss a întrebat:

Cum sa inveti Tarile si Capitalele Europei? Mai Repede

5 răspunsuri:
| maissner a răspuns:

Cu muuuuulta munca. Si eu am o profa retardata care ne'a pus sa le invatatm. Ia'ti timp, o ciocolata si apa si liniste in jurul tau si repeta cu voce tare.Repetand cu voce tare repeti cum ar veni de 2 ori o data ca gandesti ca sa spui si a 2a oara ca te auzi pe tine. Nu stiu cat de mult te'am ajutat dar sper sa iti fie de folos.

| ElectricChapel a răspuns:

Pai este usor. EU am invatat cu o harta muta in fata.Cauta pe google harta muta capitale/tari Europa de N/centrala/etc. Asa iti va apararea doar capitala sau tara iar tu va trwebui sa scrii acolo ce ai. Sau cel mai bine este sa inveti peninsulele (Iberica, Italica, Balacanica, etc) si asa inveti tarile si capitalele care fac parte din ele

| ClaudiuGabriel a răspuns:

Cu o harta in fata

| Clementina_Comandatu_1995 a răspuns:

Fa un cantec cu ele. Cantecele le memorezi mai usorwinking

| AndreeaLSED a răspuns:

Cel mai simplu este folosind memoria vizuala: ia o harta oarba si noteaza folosind culori numai tara si desigur capitala, cu alta culoare. (2 culori aprinse) In felul acesta iti vor ramane in minte mai usor, in special pentru ca vei avea in "arhiva" imaginea hartii si a cuvintelor iesite in evidenta. De asemenea, iti recomand sa faci procesul seara... Se spune ca atunci se retine cel mai bine, desi de multe ori lenea pune stapanire pe noi. Explicatia ar fi ramanerea informatiei pe timpul noptii pentru procesare intr-o parte a creierului, inconstientul rememorand in cursul noptii ultimile lucruri invatate in acea zi. Sper sa fie de folos. In orice caz, mult succes!