| Lυα a întrebat:

Cum sa ma bag in seama cu un baiat de care imi place, pe care abia l`am cunoscut, avand in vedere ca nu prea vorbesc cu el? funda.

2 răspunsuri:
| julia221 a răspuns:

Vorbesti cu el, intial pe mess. Si apoi dezvolti tuwinking

| Jean_2915 a răspuns:

I-am spus cât de mulţi băieţi mă simpatizează. A început să râdă când i-am zis cât de caraghioşi sunt unii dintre prietenii mei. În plus, ştie că sunt deşteaptă — doar îl corectez când spune ceva greşit. Oare de ce îi ia aşa de mult să mă invite în oraş?
E atrăgătoare, ce-i drept, dar pare atât de superficială! De-abia mă lasă să scot şi eu o vorbă, iar când apuc să zic ceva, imediat mă corectează. Nu ştiu cum să scap mai repede de ea!
ÎŢI faci griji că băieţii nu se simt atraşi de tine? Multe fete încearcă acest sentiment, chiar şi cele despre care crezi că nu ar avea niciun motiv. Să luăm cazul lui Joanne. Arată bine, este inteligentă şi se exprimă frumos. Totuşi, ea mărturiseşte: „Deseori am impresia că băieţii nu mă plac. Câţiva de care mi-a plăcut s-au arătat o vreme interesaţi de mine, dar mai târziu nici măcar nu mi-au mai vorbit!".
Ce le place băieţilor la o fată? Ce nu le place? Ce poţi face pentru a atrage atenţia unui tânăr respectabil, fără însă a te înjosi?
Ce să faci
● Cunoaşte-te pe tine însăţi. Începând de la vârsta pubertăţii, probabil te-ai simţit tot mai atrasă de băieţi. Poate că de atunci ţi-a plăcut de mai mulţi, ceea ce este normal. Dar dacă te-ai fi îndrăgostit numaidecât de primul băiat care te-a atras, cel mai probabil ai fi riscat să nu te maturizezi îndeajuns pe plan emoţional şi spiritual. E nevoie de timp pentru a cultiva trăsături de caracter frumoase, pentru ‘a-ţi înnoi mintea’ în chestiuni importante şi pentru a-ţi atinge unele obiective personale (Romani 12:2; 1 Corinteni 7:36; Coloseni 3:9, 10).
E adevărat, mulţi băieţi sunt atraşi de fete care încă nu şi-au format convingeri ferme sau care sunt naive. Însă astfel de băieţi sunt interesaţi mai degrabă de cum arată acele fete decât de cine sunt ele cu adevărat. Spre deosebire de aceştia, un tânăr echilibrat va căuta o fată care să-l completeze prin calităţile ei (Matei 19:6).
Ce spun băieţii: „Îmi place când o fată are păreri proprii şi o personalitate bine definită" (James).
„M-aş simţi atras de o fată care îşi exprimă opiniile cu sinceritate şi respect şi care nu este pur şi simplu de acord cu tot ce spun. Chiar dacă e frumoasă, nu mă simt bine când o fată îmi zice numai ce vreau să aud. De fapt, asta mă sperie!" (Darren)
„Recunosc că deseori mă simt atras de o fată frumoasă. Dar îmi trece repede dacă ea nu are obiective concrete, care merită să fie atinse. Dacă, în schimb, ştie ce vrea să facă în viaţă şi mai ales dacă şi-a atins deja câteva obiective, ea devine foarte atrăgătoare în ochii mei." (Damien)
● Cultivă respect faţă de alţii. Aşa cum tu simţi nevoia să fii iubită, băieţii pe care îi cunoşti simt nevoia să fie respectaţi. Nu întâmplător Biblia îi spune soţului să-şi iubească soţia, iar soţiei, că trebuie să aibă „respect profund" faţă de soţul ei (Efeseni 5:33). În armonie cu acest sfat înţelept, un sondaj realizat în rândul a sute de tineri a dezvăluit că mai bine de 60% dintre ei preţuiesc respectul mai mult decât iubirea. Peste 70% dintre bărbaţii cu vârste mai mari au fost de aceeaşi părere.
Respectul nu înseamnă însă renegare de sine, adică renunţarea la dreptul de a avea o părere diferită şi de a o exprima (Geneza 21:10–12). Totuşi, de felul în care îţi exprimi părerea depinde dacă un băiat se va simţi sau nu atras de tine. Dacă mereu îl contrazici sau îl corectezi, ar putea simţi că nu îl respecţi îndeajuns. Dar, dacă ţii cont de punctul său de vedere şi îi spui în ce privinţe ţi se pare demn de apreciat, el va fi mult mai dispus să-ţi accepte şi să ţină la opinia ta. Desigur, un tânăr cu discernământ va observa dacă te porţi respectuos şi cu membrii familiei şi cu alte persoane.
Ce spun băieţii: „Băieţilor le place să creadă că părerea lor contează pentru cineva, în special pentru fata de care le place" (Anthony).
„Cred că respectul este cel mai important lucru la începutul unei relaţii. Iubirea se poate naşte şi poate creşte mai târziu." (Adrian)
„Dacă o fată mă poate respecta, sunt sigur că mă poate şi iubi." (Mark)
● Îmbracă-te modest şi păstrează o bună igienă. Felul în care te îmbraci şi te aranjezi sunt indicatoare ale gândirii şi atitudinii tale. Cu mult înainte de a începe să vorbeşti cu un băiat, vestimentaţia ta i-a dezvăluit deja multe despre tine. Dacă îmbrăcămintea îţi este bine aranjată şi modestă, ea va transmite un mesaj pozitiv (1 Timotei 2:9). Dacă este însă provocatoare sau denotă neglijenţă, mesajul va fi cât se poate de clar — şi de negativ!
Ce spun băieţii: „Stilul vestimentar adoptat de o fată spune multe despre atitudinea ei faţă de viaţă. Dacă se îmbracă indecent sau neglijent, înţeleg că vrea cu disperare să atragă atenţia" (Adrian).
„Mă simt atras de o fată care îşi îngrijeşte părul, miroase frumos şi are un ton al vocii plăcut. Chiar dacă la un moment dat am fost atras de o fată frumoasă, igiena ei precară mi-a schimbat părerea despre ea." (Ryan)
„Nu mă atrag fetele care simt nevoia să-şi pună o tonă de machiaj şi care poartă haine strâmte sau indecente pentru a atrage atenţia." (Ethan)
„E adevărat, o fată ce se îmbracă provocator mă atrage la început. Însă nu acesta este tipul de fată cu care vreau să încep o relaţie." (Nicholas)
Ce să nu faci
● Nu flirta. Femeile pot avea o influenţă foarte puternică asupra bărbaţilor. Această putere de atracţie poate fi folosită în scop bun sau rău (Geneza 29:17, 18; Proverbele 7:6–23). Dacă îţi testezi puterea de cucerire asupra oricărui băiat pe care îl întâlneşti, cel mai probabil îţi vei crea reputaţia de fată care flirtează.
Ce spun băieţii: „Un băiat e încântat chiar şi numai când stă lângă o fată drăguţă, iar dacă umerii li se ating, inima începe să-i bată mai tare. Aşa că o fată care te atinge des în timp ce vorbeşte cu tine e clar că flirtează" (Nicholas).
„Dacă o fată găseşte mereu modalităţi de a pune mâna pe braţul fiecărui băiat pe care îl întâlneşte sau dacă îi aruncă priviri galeşe fiecărui băiat care trece pe lângă ea, atunci trag concluzia că îi place să flirteze, iar asta nu mi se pare deloc atrăgător." (José)
„Pentru mine, o fată care obişnuieşte să flirteze atinge orice băiat şi se concentrează imediat asupra aceluia care-i acordă cea mai mare atenţie." (Ethan)
● Nu fi posesivă. Când un bărbat şi o femeie se căsătoresc, ei devin, aşa cum spune Biblia, „o singură carne" (Geneza 2:24). În această etapă a relaţiei lor, atât soţul, cât şi soţia renunţă la multe dintre libertăţile pe care le aveau când erau celibatari; ei îşi iau un angajament unul faţă de celălalt (1 Corinteni 7:32–34). Dar, dacă eşti în faza de început a unei relaţii, nu ai dreptul să aştepţi un astfel de angajament din partea unui tânăr, şi nici el din partea ta. Pretinzându-i prea devreme toată atenţia, ai putea compromite relaţia voastră de prietenie.
Ce spun băieţii: „Cred că o fată este posesivă dacă vrea să ştie tot ce fac, nu se poate împrieteni şi cu alte persoane şi nu are alte preocupări în afară de mine" (Darren).
„Dacă o fată pe care am cunoscut-o recent îmi trimite tot timpul SMS-uri şi vrea să ştie cu cine sunt, în special ce fete sunt în grupul cu care am ieşit, atunci trebuie să fiu atent: e un semnal de alarmă." (Ryan)
„O fată care nu te lasă să mai petreci timp şi cu prietenii şi care se supără dacă nu o inviţi oriunde ai merge e practic dependentă de tine şi, prin urmare, deloc atrăgătoare." (Adrian)
Fii conştientă de propria ta valoare
Probabil cunoşti fete care ar face orice ca să atragă atenţia unui băiat şi să-i fie pe plac. Altele poate că îşi coboară standardele doar ca să aibă un prieten sau chiar un soţ. De remarcat însă este că principiul „ce seamănă omul, aceea va şi secera" se aplică şi în acest aspect al vieţii (Galateni 6:7–9). Dacă nu te apreciezi la adevărata valoare şi nu preţuieşti standardele după care încerci să trăieşti, probabil că nici băieţii pe care îi vei atrage nu vor face acest lucru.
Adevărul este că nu toţi băieţii te vor plăcea, ceea ce, la urma urmei, poate fi bine. În schimb, dacă vei avea grijă atât de frumuseţea ta exterioară, cât şi de cea interioară, vei fi „de mare valoare în ochii lui Dumnezeu" şi vei atrage băiatul pe care îl meriţi (1 Petru 3:4).
[Note de subsol]
Vezi capitolul 3 din cartea Tinerii se întreabă — Răspunsuri practice, volumul II, publicată de Martorii lui Iehova.
Desigur, după ce un bărbat şi o femeie se logodesc, ei sunt pe bună dreptate răspunzători într-o măsură mai mare unul în faţa celuilalt.
MEDITEAZĂ LA ACESTE ÎNTREBĂRI
● Cum poţi arăta că respecţi părerile şi sentimentele unui băiat?
● Cum poţi arăta că eşti conştientă de propria ta valoare?
[Legenda ilustraţiei de la pagina 27]
Iubirea şi respectul sunt asemenea roţilor unei biciclete — amândouă au un rol esenţil.