| publicname a întrebat:

Cum sa ma fac o persoana placuta, sa ma placa toata lumea, dar totusi rafinata, sa nu para ca as fi prieten cu toata lumea, ca toata lumea poate ajunge la mine (sa par si putin snoaba, dar putin)?(si fara raspunsuri ironice sau la misto, dau fundita pentru cele care mi se par plauzibile)

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimeni nu poate fi placut de toata lumea si nici prieten cu toata lumea. In rest, citeste carti de bune maniere si dezvolta-ti un comportament elegant si totodata neafectat.

| Tso a răspuns:

Nickname'ul tau spune ca stii sa te faci iubita de toti. Unde e problema atunci?

In fine.

| publicname explică:

Mda ca de obicei niciun raspuns mai elaborat, cred ca o sa imi dau singura fundita frustrated

| den_4336 a răspuns:

Zambeste in orice ti se intampla si nu arata lumi ca te deranjeaza unele lucruri.Insa atentie nu zambii chiar tot timpul si sa fi draguta ca oamenii te pot lua de proasta si se vor folosii de tine cand nu-ti convine ceva te faci serioasa nu incruntata doar serioasa pentru vreo cateva secunde si te uiti la persoana respectiva sa se simta ca nu a facut bine ce a facut ca a doua oare nu mai face si daca face ii spui frumos de vreo 2-3 ori apoi ridici tonul.Asa vei fi o persoana greu de abordat care rezulta ca te va placea multa lume mai ales pentru ca esti deschisa la momentul potrivit.Niste mici elemente sunt :cand mergi sa calci apasat astfel de face mai matura ( dar nu sa tropai), incerci sa faci semne cum ar fi ok cu degetul mare. sa zambesti... sa razi dragalas iar daca ai un ras mai tare incearca sa te gremuiesti si sa razi tare e foarte adorabil.ITI URES BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, fii mai serioasa, controleazate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti serioasa mereu nu e bine
daca razi mereu nu e bine
trebuie sa stii cand sa zambesti si cand sa fi serioasa...
cand esti vesel si optimist toata lumea te place
trebuie sa-ti impui punctu tau de vedere... daca nu-ti convine ceva nu trebuie sa taci, ci sa spui ce nu-ti convine dar nu fi prea dura
nu evita privirea oamenilor(adica, daca te priveste in ochi nu lasa capu in jos, ci uitate insistet)

| Yumitsu a răspuns:

Stii, am intalnit si eu problema asta, dar nu cred ca am putut sa o rezolv tocmai bine. Probabil nu exista un raspuns clar si care sa iti serveasca in orice situatie si care sa te faca mai placuta. Tot ce este in internet este la fel, insa am gasit o fraza destul de desteapta, ca sa-i spun asa: "oamenii vor face orice pentru cei care ii incurajeaza, le motiveaza esecurile, le calmeaza fricile, le confirma banuielile si ii ajuta sa arunce cu pietre spre dusmanii lor." Cam asta e. Poti sa gasesti o persoana care ti se pare foarte sociabila si e placuta tuturor si sa te imprietenesti cu ea, luand exemplu. Mai incearca si sa comunici cu mai multi oameni si vezi cand le placi mai mult. Va fi un fel de invatat prin practica. Cam asta e. Nu prea poti invata sa traiesti de la altcinevam trebuie sa o faci singura. "You cannot teach a man anything; you can help him find it in himself" -Galileo

| Gabrielaaaaaaaa a răspuns:

1. Adopta o atitudine pozitiva
Ai prefera sa vorbesti 10 minute cu o persoana voioasa, sau sa asculti o ora un om care se plange de absolut orice? Negativistii sunt contagiosi si imprastie energia negativa in stanga si in dreapta. Desigur, toti avem probleme si ne simtim mult mai bine cand le impartasim cu cineva, insa de cele mai multe ori momentul si locul nu sunt potrivite pentru astfel de discutii.

2. Fii sincera
"Nu vorbi fara sa stii, nu te da ce nu poti sa fii" - vorbe adevarate, care nu aduc nimic bun. Daca minciuna merge, te vei simti destul de prost sa stii ca prietenii tai te apreciaza pentru ceea ce nu esti. Daca iti distrugi acoperirea, vei sfarsi singura si considerata o mincinoasa.

3. O buna ascultatoare
Trebuie sa stii cand e bine sa vorbesti si cand e bine sa stai si sa asculti. Nu orice discutie este despre tine, asa ca daca prietenii si colegii tai au avut rabdarea sa astepte pana ai terminat de vorbit, este corect sa-i si asculti la randul tau.

4. Rezuma informatia
Cum am spus si mai sus, exista momente potrivite si nepotrivite pentru a-ti etala intreaga poveste de viata, asa ca nu alege sa deschizi acest subiect la prima cafea. Oamenii se simt intimidati de astfel de persoane. Stiu asta din propria experienta. Am o prietena care povesteste totul cu amantul si spune nume de prieteni ai ei, de parca ar fi vedete de cinema si ii stie o lume intreaga.

5. Renunta la atitudinea superioara
Cum te vad ceilalti? Singurul mod in care poti afla este sa-ti intrebi actualii prieteni cum te-au vazut prima data si ce impresie si-au facut. Musca-te de limba de fiecare data cand vrei sa faci o remarca ironica sau o gluma proasta. Incepe sa zambesti si nu uita sa spui "buna dimineata", "salut" si "multumesc" colegilor de la munca.

6. Ofera-te sa ajuti
Trebuie sa demonstrezi ca-ti pasa de oamenii din jur. Intreaba-i de familie, de vietile lor, de idei si ofera-te sa ajuti cand poti. De asemenea, nu te simti prea mare pentru a complimenta cu adevarat pe cineva.

7. Igiena
Da, aceasta masura se aplica celor care au trecut de scoala elementara. Surprinzator, o gramada de oameni nici macar nu se deranjeaza sa fie atenti la propria igiena. Sa arati bine nu inseamna sa-ti schimbi machiajul in fiecare dimineata si sa te dai cu parfumuri scumpe. Mie personal imi place foarte mult si mirosul samponului sau mirosul curat al hainelor.

8. Lasa-i pe altii sa fie centrul atentiei tale
Vrei sa vorbesti despre tine? Si altii vor acelasi lucru. Oamenilor le place sa-si spuna povestile, ideile si sentimentele, asa ca cel mai bun lucru in incercarea de a cuceri pe cineva, este sa pui intrebari si sa asculti atenta. Asigura-te ca nu uiti numele persoanei respective.