| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma integrez bine în clasa a 9 a?
Voi prin ce experiente ați trecut?

2 răspunsuri:
| rumi36 a răspuns:

Sunt a-9-a si e oribil.Acum toti suntem diferiti, eu am decat o prietena, cu restul nu am vorbit niciodata din cauza diferentei de comportament si din cauza anxietatii sociale pe care o am...
Au trecut 7 luni si eu vorbesc decat cu o fata

Sfaturile mele este sa nu te bagi in drame, daca se cearta cineva stai in banca ta si nu spune nimic, incearca sa fii prietenoasa cu toata lumea.
In prima si a-2-a saptamana nimeni nu prea vorbeste cu nimeni, abia dup-aia incep sa se formeze grupulete.
Eu iti recomand ca daca nu iti gasesti prieteni si nu-ti plac profesorii sa te transferi.
Din cate am vazut, unii isi fac prieteni si din clasele mai mari, ca sa te integrezi mai bine, iesi afara in curte

| Xuhskaoxjakakam a răspuns:

Cea mai importanta regula e sa nu intri în anturaje care te vor trage în jos. Vei regreta, crede-ma ca putință popularitate nu e mai importanta decât integritatea ta ca om și posibile probleme permanente pe care le vei putea avea și după liceu. Nu fii un bully, e cel mai josnic lucru. Încearcă sa te înțelegi bine cu toată lumea, socializează și cel mai important, nu îți bârfi colegii. Vorbele se împrăștie ca ciuma, azi spui ceva și mâine a aflat tot liceul. Stai departe de bârfe și chestii de genul, pentru ca asa îți vei face dușmani. Învață bine și fii vorbareata la ore, nu exclude anumiți colegi doar pentru ca sunt tăcuți sau "saraci". Și per total, încearcă sa fii o persoana cât mai iubibila dar fără sa devi pupincurista.