| AndreiSadMan a întrebat:

Cum sa-mi fac o prietena? Sunt o persoana foarte timida.Cand trec pe langa oameni am senzatia ca vorbesc de mine pe la spate. Stau mai toata ziua prin casa, nu am prieteni exceptand cand merg la sala.Stau mult pe calculator si nu am viata sociala.Mentionez ca am 17 1/2 si ma simt singuratic si nervos mereu. big grin

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Dar baieti perieteni nu ai? Daca te inchizi in casa e evident ca nu o sa iti bata nimeni la usa ca sa fiti prieteni. Daca te duci deja la sala e un inceput bun ca sa cunosti persoane, sa intri in vorba cu ele si sa le propui in timp sa iesiti la o bere/suc etc. daca simti ca sunteti pe aceeasi unda.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Participi la diferite activități sociale, cum ar fi și școala și persoana potrivită care îți va observa tipul de caracter și îi va plăcea te va înțelege și va încerca să se apropie de tine dar desigur nu trebuie să stai cu mâinile la spate, trebuie să îi dai de înțeles că o placi sau chiar să îi transmiți cumva asta. Asta ține foarte mult de tine și trebuie să fii foarte conștient că timiditatea nu prea poate fi învinsă în totalitate dar într-o măsură se poate și poți realiza cât trebuie.

| RainmakerX a răspuns:

Salut Andrei! Pana si numele spune ca esti o persoana trista...nimeni nu vrea astfel de persoane prin preajma...incearca sa fii mai prietenos cu cei din jur, sa ii ajuti atunci cand au nevoie si cel mai important, participa la diverse activitati si ai incredere in propriile forte!
Daca pana si tu te consideri o persoana trista atunci ce sa mai creada cei din jur despre tine?
Intai de toate trebuie sa te placi tu, dupa o sa te placa si cei din jur.
Nu ii baga in seama daca vorbesc pe la spate. Ce rau poate sa faca o mica vorba? Lasa-i asa...Iesi pe afara si implica-te in mai multe activitati precum aceasta cu sala!
Bafta!

| AndreiSadMan explică:

Nici un fel in generala si in primara eram timid rau si eram luat in gluma...