| hypothesis a întrebat:

Cum sa-mi gasesc motivatia de a invata? Ma aflu in situatia cand mai am aproximativ 6 luni pana la BAC si trebuie sa invat simultan la 3 materii:lb. romana (comentariile si ceva teorie pentru sub I), matematica (aici am mult de recuperat si de lucrat) si biologie.
Niciodata nu am fost genul care sa invete dupa fiecare lectie, nu ca imi pare rau ca nu am facut asta, dar sunt constient ca imi va fi destul de greu in perioada urmatoare deoarece nu am fost obisnuit. Capacitate am deoarece ma descurc si am avut mereu medii mari, insa dezavantajul este ca timpul e scurt si nu mai e timp de pierdut, de gandit cum sa invat, ce sa fac. Astea trebuiau stabilite dinainte, iar eu am avut impresia ca stau bine, cand de fapt, nu era chiar asa. Motivatia principala ar trebui sa fie luarea unei note bune la bac si intrarea la o facultate, insa, de fiecare data parca lipseste ceva. Voi cum ati procedat in aceasta situatie? Ce note ati avut la bac si cum v-ati pregatit? Cat de in serios l-ati luat ca si pregatire?

4 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa vezi de ce nu ai motivatie. Sfatul meu: fa-ti un program si invata-te sa il respecti. Daca nu te apuci acum, in februarie de matematica, nu stiu cum vei recupera tot. Daca ai posibilitatea, du-te la meditatii, mergi la toate materiile daca poti. Trebuie sa incepi sa fac pasi mici. Iti cumperi cartile din bibliografia pentru BAC, faci macar 5 exerictii zilnic la matematica etc. Daca te uiti in ansamblu, da, e foarte mult. Dar daca o iei pas cu pas cum zice neamtu', ajungi la destinatie. Nu trebuie sa te apuci de azi sa nu mai iesi din casa sau ceva de genul. Asa o iti dispara rapid motivatia. Ci cate putin, dar perseverent.

| drutzix a răspuns:

Asta cu motivatia e o tampenie. Invata sa faci ceva chiar daca nu te simti motivat, cand vei reusi asta inseamna ca te-ai maturizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am mai raspuns de cateva ori.
In primul rand te intreb asta: la ce facultate te-ai hotarat sa dai?
Bacul ca bac, dar e doar o etapa. Multe facultati (cu probe scrise la admitere) nici nu prea tin cont de media de la bac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pune intrebarile de acest gen la Conversatii, Educatie, Adolescenti, Cariera. La categoria asta n-ai treaba.