| DeeDee_8970 a întrebat:

Cum sa ne schimbam pe Noi insine? Ce sa mai facem cu adolescenul -razvratiT-?

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Este un lucru care multa lume nu-l reuseste. Este foarte greu sa te schimbi pe tine insuti, sau sa schimbi pe cineva. Eu am reusit sa ma schimb, dintr-un tip serios, posomorat, care toata ziua statea cu ochi-n carte, si vb parca citit, in cineva cu simtul umorului dezvoltat, de treaba, care nu se supara din orice, care uraste sa vada fete lovite, care nu se bate daca nu e nevoie, indiferent daca sunt inalt si am musculatura dezvoltata, nu ma bat ca acum mult timp, daca nu este nevoie.
Dar a fost destul de dificil sa ma schimb. Si poate m-a ajutat si faptul ca am fost intr-o tara straina.
Dar nu asta era intrebarea. Chestia cu adolescentul razvratit, e o chestie pe care multi o avem in noi, dorinta de a avea un iubit sau o iubita fara ca parintii sa afle, dorinta de a sta cu prietenii mult timp, parca in timp devin niste nevoi, pentru care te certi cu toata lumea, inclusiv parintii, care nu-s de acord cu tine mereu.
Deci, majoritatea parintilor trebuie sa treaca de faza asta a copilului lor, si copilul o sa fie stresat in perioada asta, ca trebuie sa faca nu stiu ce, sa se duca nu stiu unde, ca nu-l lasa parintii, sau nu ii da bani, etc.

| Whiff a răspuns:

De ce ai vrea sa te schimbi? Nu te simti bine in propria-ti piele?
Schimbarea in perioada adolescenetei este, relativ, usoara. Trebuie doar sa ai vointa. Imporante sunt consecintele. Pentru ca, de exemplu, poate fi o schimbare negativa, nereusind sa aduca cine stie ce beneficii.
Adolescentul va fi intotdeauna razvratit. Daca nu ar fi asa, atunci, de ce s-ar mai numii adolescent?happy

| miradoniz a răspuns:

Iubește