| andreiz112 a întrebat:

Cum sa prind curaj sa injur sa sa le vorbesc?
Daca invat Karate n-o sa mai ma bata nimeni care nu stie karate

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey Andrei...
In primul rand sa ne facem intelesi.
1.Nu injuri! Nu te cobori niciodata la nivelul lor! Eventual inveti cum sa le dai replici inteligente, chiar mai dureroase decat injuriile lor.
2.Am facut karate de performanta aproape 6 ani. (M-am lasat...in fine, nu mai aveam timp cu scoala).
Deci, atata timp cat vei avea aceasta atitudine tot vei fi batut. (Scuze.)
Uite cateva sfaturi care s-ar putea sa te ajute.
Intai si intai te duci sa practici un sport ce implica anumite lupte, dar nu sport ca acolo te faci urat pe fata... Kickboxing sau karate ar fi bine...
Dar eu iti recomand karate caci te invata pe deasupra si sa te controlezi in anumite situatii. (Adica meditatie pe scurt...) Inveti lovituri ce nu au nevoie de prea multa forta. Sunt oarecum lovituri inteligente aplicate in anumite puncte ale corpului. Unele sunt devastatoare in timp ce altele doar fac adversarul sa pice... sau sa-l tina la departare.
In fine. NU trebuie neaparat sa stii sa te bati.
Cel mai bine este sa te duci la sala, sa faci muschi si sa-ti schimbi atitudinea.
Daca ei te vad ca te faci mic si ca te simti prost cand se iau de tine atunci o s-o faca iar si iar si iar...
Deci pune niste muschi pe tine si trateaza-i cu totala indiferenta. NU se vor lua de tine daca te vad puternic.
Asta este o varinata.
A 2-a ar fi sa te duci la karate ca sa inveti lovituri inteligente si sa incepi sa -ti stapanesti emotiile. Eu nu am probleme la liceu caci am facut karate. Nimeni nu se ia de mine dar observ la altii care teoretic sunt asemanatori cu mine si toata lumea se ia de ei.
Au efect acele cursuri chiar daca la inceput nu observi intrucat o sa te ia cu inceputul, deci cu ce e mai usor. (Cum sa tii pumnul atunci cand dai, de obicei...)
Daca te tii si iti schimbi atitudinea si un pic din corp atunci nu se vor lua de tine.
Este doar parerea mea!
Bafta!

-Blytz-

1 răspuns:
| immortalfaith a răspuns:

Nu trebuie sa injuri, injuriile sunt pentru cei care nu se pot exprima, pentru cei slabi
Pentru inceput mergi la o sala de kickboxing, antreneaza te in fiecare zi ca sa devii mai puternic (flotari, genu, tractiuni, sprinturi, aruncari), ca sa ai forta in lovituri