| Andrei_Robert_1994_lPpI a întrebat:

Cum sa scapi de gandurile negative? URGENT VA ROG...

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu le inlocuiesti cu unele pozitive sau cu o imgine care te binedispune pe tine. Si cand e o situatie aiurea care te face sa te simti prost, ii dai automat o alternativa pozitiva.
De exemplu: de ce m-a refuzat fata aia?
primul gand: sunt nasol, n-o sa ma placa nimeni niciodata
gandul pozitiv cu care sa-l inlocuiesti: poate doar nu era pregatita pentru o relatie sau nu e ea cea cu care trebuie sa fiu, m-a refuzat pentru ca peste ceva timp voi cunoaste o tipa mult mai faina si cu care am mai multe in comun.

| WaterDrop a răspuns:

Ca sa scapi de gandurile negative, trebuie sa ai ganduri pozitive.Ca sa ai ganduri pozitive, trebuie sa scapi de gandurile negative. Poti avea si ganduri pozitive in acelasi moment cu gandurile negative, dar gandurile pozitive sunt mai pozitive decat gandurile negative care nu sunt atat de pozitive.Intelegi? Gandeste pozitiv!

| LittleBugsBunny a răspuns:

Asculti muzica faina, citesti, dansezi, te joci, te uiti la filme, canti, scrii, barfesti laughing te relaxezi si analizezi "la rece" gandurile alea negaive, o sa vezi ca nu e dracu asa de negru

| AdelaElena88 a răspuns:

Uf, cu ușor o fi pentru unii de vorbit.Te înțeleg perfect, și eu am fost o negativist cu diploma, ii sunt recunoscătoare celui care mi-a arătat ca dacă cred în mine pot face absolut orice, la asta adăugăm ambiția, determinarea și implicarea.Mi am dat seama ca eram negativist a în primul rand din cauza mediului în care trăiam și încă trăiesc, mai ales la școală unde sunt înconjurată constant de colegii mei care se plâng ca e greu, ca nu pot aia, ca nu înțeleg aia ca sunt prosti și asa mai departe.In primul rand, trebuie sa conștientizezi gravitatea situației. Gândește te ca gândurile tale sunt ca un magnet, și privește eșecul ca ceva care te " scutura și învăța " și te înaltă tot mai sus. Îmi este greu sa îți explic, cu mine a avut cineva foarte multa răbdare, pentru ca nu a fost deloc ușor. Trebuie sa te gândești ca ești cel mai bun, ca orice are o rezolvare, ca meriți sa fii fericit, Santos, iubit și prosper.Recomand un clip, si cartea dacă ți o poți procura, se numește Secretul ( vezi ca e o ediție speciala pentru adolescenți). Acolo ai mai bine explicat ce am vrut sa îți spun. Toată cheia e la tine și la capacitatea de a ți controla gândurile și de nu te lăsa controlat de ele. Nici nu ai idee cate se vor schimba dacă încetezi sa mai gândești negativ și în loc sa te concentrezi pe soluții, nu pe eșec. Eu sunt sigura ca o sa reușești, trebuie doar și tu sa fi la fel de sigur, sau poate chiar mai sigur decât mine! Poți fii și face orice! Ambiție; putere si determinare și sa nu te dai bătut! Doar lașii dau înapoi când treaba devine grea!

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9009 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de gandurile negative eu zic sa faci asta!
Sa te calmezi te gandesti la ce iti place cel mai mult si daca este nevoie poti asculta o muzica linistita sau care iti place tie foarte tare!