| OkMaVrei a întrebat:

Cum se analizeaza atributele?

Răspuns Câştigător
| Alex >D a răspuns:

Eu le analizez in felul urmator :

Am propozitia Casa mare este a mea.

mare - atribut adjectival, exprimat prin adjectiv propriu-zis, variabil, cu 2 forme, grad de comparatie pozitiv.

Daca este substantiv ca in exemplul Casa de la capat de frumoasa.

: de la capat - atribut substantival prepozitional exprimat prin substantiv comun, genul neutru, numarul singular, cazul Ac.

Acum depinde si ce clasa esti, pe masura ce avansezi mai difera analiza in sensul in care mai scoti si adaugi alte chestii happy

Bafta

15 răspunsuri:
| cLeILa a răspuns:

usor,scrii felul,nr,gen, variabil sa invarieabil, exprimat prin...cazul si functia sintactica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare-atribut substantial genitival, gen masculin, numar singular, caz genitiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

T57gdfgd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, de exemplu : un tunet razlet
rezlet = atribut adjectival, variabil cu 4 forme / terminatii, nr sg. caz acuzativ, functie sintactica de adjectiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se analizeaza atriubutul sus

| Cryssu05 a răspuns:

Sincera sa fiu... nu stiulaughing

| DeeDee1 a răspuns:

Iulianababy a scris corect cum se analizeaza dar genul si numarul trebuiau scrise la sfarsit ...mai intai ce e important si pe urma restul...

| Calin_Carol_1998 a răspuns:

E greu straight face

| raluca_8227 a răspuns:

Eu stiu cum se analizeaza!

| missiz a răspuns:

Nici eu nu stiu

| c069285219 a răspuns:

Duti fa de aisi