| Mov10 a întrebat:

Cum se face o fumigena?
FUNDA!

4 răspunsuri:
| Jigsaw a răspuns:

Iei o minge de ping pong ( vezi sa se poata sparga si rupe ) o spargi, o rupi in bucatele cat mai mici.Iei un staniol (de la un pachet de tigari e bun ) il intizi pe jos si pui bucatelele de minge in el.Pe urma, strangi staniolul ca si pe o bomboana de craciun. Apoi ii dai foc pana vezi ca iese putin fum, atunci o arunci unde vrei.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Metoda cu staniolul o incercam in clasa la scoala ca sa scoatem profii afara. laughing

| MiK3L a răspuns:

Minge de ping pong sparta, facuta faramitze, invelita in folie de aluminiu...si data foc. Voila fumigenaaa! laughing

| fefenaș a răspuns:

Reteta de succes, testata practic cu aplicabilitate garantata!happy Fumigene ati facut toti dar fumigena de mai jos cu siguranta nu ati facut-o. Fumigenele vazute in filmulete pe Youtube sau glumele din copilarie cu staniol si mingi de pinpong ar trebui sa le uitati… reteta de mai jos devanseaza cu mult tot ceea ce a’ti vazut!
Eu i’am zis: Fumigena de Asalt

- O cutie de bere mare (500 ml)
- Rumegus
- Azotat de amoniu
- Batoane de sulf
- petarde
- Optional: Acetona, Pulbere de Aluminiu si/sau Motorina.

Se face un amestec astfel:
* O cutie de bere de 500ml goala, nu e nevoie sa fie uscata.
* 3-4 maini de Rumegus, poate sa fie chiar si putin umed!
* Aproximativ un pumn de azotat de amoniu ( cam o jumatate de cana
de 200 ml ) se marunteste cat se poate de mult. Se poate folosi o rasnita de cafea.
* 1-2 batoane de sulf (sunt folosite pentru afumarea butoaielor de vin). Se piseaza foarte foarte bine, cat mai marunt posibil.
* Se amesteca ingredientele de mai sus si se introduc in mod fortat prin presare in cutia de bere. Atentie sa nu va taiati in tabla pe unde introduceti amestecul.
*doua-trei petarde folosite pentru initierea fumigenei. Se desfac doua petarde si praful rezultat din ele se pune la suprafata amestecului. Initial facei cu degetul o gaura mica in amestecul de rumegus, de ~ 2 cm unde turnati praful din petarde. Petarda ramasa intreaga o folositi pe rol de fitil. NU e nevoie sa folositi numai fitilul, ca sa ia foc mai repede o folositi intreaga dar obligatoriu rupeti partea din spate a petardei, acolo unde este un fel de ghips presat. in felul acesta petarda nu va exploda dar initierea se va face mai rapid.