| Kent2142 a întrebat:

Cum se joaca texas hold'em? best tutorial= fundahappy

Răspuns Câştigător
| Alandala16616923946 a răspuns:

Se împart câte 2 cărţi cu faţa în jos la toţi jucătorii, începând cu primul din stânga, după ce toţi jucătorii au primit cărţile, aceştia au posibilitatea de a face "call/plată" (valoarea blind-ului, adică a sumei de intrare în joc/taxa), "raise/plusare" (minim de 2 ori valoarea blind-ului sau a raise-ului, adică se cere 100, dai 200 sau cât vrei), "fold/renunţare" (aruncarea cărţilor-jucătorul nu mai participă la mâna respectivă) sau "all-in/tot" (este raise-ul maxim în care jucătorul intră cu toate jetoanele pe care le deţine). Primul care poate acţiona este cel din stânga, în sensul acelor de ceasornic. Se întorc cu faţa în sus 3 cărţi comune pe masă vizibile tuturor jucătorilor. Acesta se adresează tuturor jucătorilor care nu au renunţat la cărţi. Acum fiecare jucător poate decide dacă doreşte sa acţioneze, primul care vorbeşte este cel din stânga. După ce a doua rundă de pariere s-a încheiat, se pune pe masă a patra carte comuna. O nouă rundă de pariere începe. Apoi se pune pe masă a 5-a carte comună (adică ultima), după care urmează o nouă rundă de pariere (ultima). După această ultimă rundă de pariere, toţi jucătorii pot folosi cele două cărţi proprii si cărţile comune de la masă, pentru a realiza cea mai bună mână de poker de 5 cărţi. După terminarea rundei de pariere, jucătorii care mai au încă cărţi, le întorc pe faţă pentru a desemna câştigătorul.
Panoul cu mâinile câştigătoare: (de la cel mai mic la cel mai mare)
- Două perechi: 2 perechi de cărți (ex: doi Aşi)
- Trei de un fel: 3 cărți cu aceeași valoare (ex: trei Aşi)
- Chintă (ex: 5 cărți consecutive, de culoare diferită; 4 de pică, 5 de caro, 6, 7 de inimă roșie, 8 de treflă)
- Culoare: (ex: 5 cărți într-o suită, de aceeași culoare; 2, 5, 6, 9, 10 de pică)
- Ful House: (ex: 1 triplă + 1 dublă, mai exact: trei Aşi, si doi de 10)
- Chintă mică: (ex: 5 cărți consecutive de aceeași culoare care formează o suită; ATENŢIE: 2, 3, 4, 5, 6 de inimă roșie)
- Chintă mare (ex: 10, valet (J), regina (Q), popă (K) și As de aceeași culoare)
- Cinci cărți de același fel (ex: cinci cărți de aceeași valoare, cinci Aşi).