| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pregateste psihic un sportiv ( de performanta... in orice sport )?!

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Asta depinde de fiecare sportiv in parte. Nu putem sa generalizam. Exista multe metode prin care sportivii se pregatesc psihic inainte de un meci. Evident ca intrebarea ta a fost deseori pusa si de jurnalisti. O sa-ti spun ce au raspuns unii tenismeni. Inainte de meciuri, unii fac yoga pentru a se relaxa, pentru a se detasa, altii un antrenament suplimentar (pe langa obisnuita incalzire de dinainte de meci) pentru a intra focusati in meci, altii trag un pui de somn, altii se joaca diferite jocuri video, altii isi iau un timp inainte de meci in care se gandesc la ceea ce va urma, altii discuta cu psihologul personal si cu antrenorii si incearca sa pregateasca meciul din punct de vedere mental (da, tenisul e un razboi mental in primul rand), altii isi iau un scurt "power snooze". Unii chiar vizioneaza filme pentru adulti (e nu stiu ce teorie cum ca creste nivelul de testosteron, iar jucatorul va fi dispus la mai mult efort). Ma rog, ideea e ca suntem diferiti. Fiecare om, fiecare sportiv are tabieturi diferite. Ce ti-am raspuns eu se aplica doar inainte de meciuri. Evident ca dupa sau inainte de turnee, jucatorii cauta sa se relaxeze, sa se detaseze de tenisul care le ocupa tot timpul si care, iti spun eu, e foarte stresant. Sunt atatia jucatori care dupa ce au "agatat racheta in cui", au spus ca nu mai doresc sa auda in viata lor de acest sport. Cred ca aproape orice mare tenismen din ziua de azi a discutat cu cate un psiholog macar o data in cariera lui. Exista momente in care e nevoie de o schimbare, de un sfat in plus. Este putin probabil ca problemele (care apar inevitabil la un moment dat in cariera jucatorului) sa se rezolve singure, de la sine. Aa si sa nu uitam ca mai exista si acele superstitii care au menirea de a tine jucatorul concentrat (unii nu se barbieresc tot turneul, Nadal indreapta sticlele cu etichetele spre teren, Gasquet cere aceeasi minge cu care a castigat punctul precedent, Sharapova nu calca tusele, etc).

1 răspuns:
| OnuOnulică a răspuns:

Auto motivație și încredere în sine. De asemenea unii mai apelează și la alte persoane special să îi ajute.