| crysstyna a întrebat:

Cum vi se pare logica ca materie? Eu nu o inteleg absolut deloc desi eram foarte nerabdatoare sa o fac.

Răspuns Câştigător
| radu75 a răspuns:

Logica e o materie care ar trebui predata mult mai devreme. Deja in clasa a noua ea este o materie ori banala (pentru multi), cu principii evidente (da, da, nu e chiar asa incalcit Organonul lui Aristotel), ori (in majoritatea cazurilor) este deja prea tarziu sa incerci sa predai logica unor elevi care duc o asa crasa lipsa de asa ceva - intr-a noua nu poti sa te apuci sa le torni fundamentele logicii unor copii drogati cu f. salam sau guta, e prea tarziu pentru ei!

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Foarte interesanta. La inceput si mie mi s-a parut ceva aiurea dar la scurt timp am invatat sa o apreciez. E o disciplina esentiala, foarte frumoasa. Mi-a placut foarte mult. Raspundeam ora de ora. Aveam o satisfactie extraordinara la aceasta materie.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Mie mi-a plăcut logica foarte mult. E doar logic, nu ştiu cum să îţi explic...
E adevărat că sunt şi concepte noi, alte denumiri, dar toate sunt legate printr-o anumită lege raţională, numită logică.

| Malvina24 a răspuns:

Asa eram si eu, la fel ca tine! nu intelegeam nimic! dar pe parcurs pana la sfarsitul clasei a -9a mi-am dat seama ca e frumoasa, desi am avut motivele mele pentru care nu o apreciez!

| Marii a răspuns:

Mi se pare cam dificila, dar daca-ti bati putin capul intelegi. happy

| Pho3nix a răspuns:

Mie mi se pare interesanta.happy

| myha a răspuns:

Sunt a 9-a si logica asta este ilogicalaughing
Eu mereu ii spun profei. Oricum stiu ca in liceele de filologie acum logica este foarte importanta. Intre a 12-a o sa facem psihologie si filozofielaughing.

| MisterKat a răspuns:

Ah! Ce amintiri imi trezesti cu intrebarea tahee hee Nici eu nu intelegeam nimic din materia asta... Nici colegii mei. Aveam o profa care spunea ca suntem mincinosi, ne rupem foile din caiet, nu facem temele(niciodata nu ne-a dat teme, dar ea credea ca ne-a dat laughing ), cand vorbea cu noi, nu se uita direct in ochi. Era ciudata, avea un aspect tare neingrijit(adica era foarte murdara)...
Urat! Materia era de-a dreptul idioata, era sa te tampeasca, nu sa iti dezolvte o gandire logica, cel putin stilul de predare al profesoarei mele asta exemplifica. Mi-a iesit media 7... n-am avut pprobleme cu corigente sau chestiuni de genul, am avut noroc ca nu am avut alt profesor. laughing

O seara buna!

| Crs a răspuns:

Mi s-a parut fara logica, caci nu am inteles-o deloc.

| TipulVerde a răspuns:

Logic.

| blunts a răspuns:

Depinde si de profesor...eu aveam un profesor de logica de la care nu intelegeam nimic, vorbea singur cu prietenii lui imaginarilaughingAm avut noroc ca am trecuttongue Dar ca materie e buna de ceva

| anna_5786 a răspuns:

Mie mi se pare ff simpla thinking
trebuie sa fii deschisa si sa rezolvi prin cele mai simple metode smug
adooor logica :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult. In clasa a 10-a de asemenea mi-a placut psihologia (ceea ce m-a determinat sa si aleg facultatea la care sunt acum), "inrudita" cu logica. Poate nu o intelegi din cauza modului in care va preda profesoara/profesorul, conteaza foarte mult si asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logica este esenţială pentru comunicarea umană. Principiile ei se aplică implicit. Cum mi se pare mie logica? Fascinantă! Dacă vrei să începi să o înţelegi, uite aici câteva articole din domeniu: http://johnye2e.blogspot.com/search/label/Logic%C4%83

| razorsedge a răspuns:

Eu am o profesoara de groaza. Si nici materia nu e placuta. Logica numai logica nu mi se pare. Mi-era frica sa nu raman corigent, dar am scapat anul asta credbig grin