| madlyna a întrebat:

Cuvinte din aria semantica a cuvantului frate si sora

20 răspunsuri:
| Daiana90 a răspuns:

Si eu am caietul asta, fratele meu e intr-a 7-a si i-a dat caiet de vacanta in care pe prima pagina scrie ceva de genu si m-a intrebat pe mine sa ii arat.pana la urma a scris matusa, unchi, bunic, bunica, verisoara, verisor.asdta a scris el trei la una, trei la alta.altceva nici eu nu am stiut ce sa ii spun:p

| SecretWish a răspuns:

Si eu il am...si Model european de evaluare a competentelor de lectura si scriere VII-VIII straight face
oricum sunt misto cartile, iar la caietul asta de vacanta nu-mi plac concursurile alea angry ( e mult de scris laughing big grin )

| madlyna explică:

Da.caietul asta e.eu am scris ceva de genu-prietena, copil nascut de aceiasi parinti, adica aria semantica e campul lexical. ex.: animale-lup, oaie.scoala-caiet,banca,profesor,etc.si am scris ceea ce cred eu ca pot numi sora sau frate.ms pentru rasp :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu caietul acesta.Se numeste "Caiet pentru vacanta de vara"
, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Awziii...thu ce anume ai scris la cuvintele alea?|

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu caietu.si nu stiu ce sa scriu.thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfai si eu am caiet de acesta. sincer nu imi prea place!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu il am dah nici un nu stiu ce sa scriestraight face ce sa scriu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am caietul asta laughing. nust ce sa scriuthinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunici, parinti, matusi, unchi, verisori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am caietul.si nu stiu ke sa skriu... da vad ca toti au caietul asta... laughinglaughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am acest caiet si nu prea stiu ce trebuie sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am acest caiet si nu prea stiu ce trebuie sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma nici eu nu stiu ce sa scriu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mata si tactu

| FURRIA a răspuns:

Si eu am caietu deci e in felu urmator:
Frate- Verisor, Unchi, Bunic
Sora-Verisoara, Matusa, Bunica
Sper o fundawinking

| cristinutza07 a răspuns:

Si eu am caietul acesta l-a dat profesoara la premianti...eu am scris andrei vasile iulian si la sora dorina alexandra si stefania

| denisa109 a răspuns:

Eu am intrebat un profesor si mi-a zis ca sunt cele de ex: infratit, mai exact cu prefixe si sufixe...

| kittykikky a răspuns:

Campul lexical si campul semantic nu sunt aceleasi big grin

| zuzatamik a răspuns:

Si eu am caietul astalaughing si chiar nu stiu ce sa scriulaughing