| Anonim1073 a întrebat:

Daca am luat la Cambridge CAE nivelul B2 se echivaleaza proba de competente de la bac?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi echivala proba de evaluare a competenţelor lingvistice la Engleză cu C.A.E. nivel B2 :(

Se poate echivala DOAR cu C.A.E. nivel C1 sau C2 ( care sunt superioare lui B2 ) - vezi Anexa 2 la O.M.E.C.T.S. nr. 5219/09.09.2010 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_5219-09-09-2010.zip

Anexa 2 la O.M.E.C.T.S. nr. 5219/09.09.2010 a fost ÎNLOCUITĂ cu Anexa la O.M.E.N. nr. 3483/15.05.2014 de la linkul :
http://www.isjilfov.ro/files/fisiere/Anexa-OMEN-3483_2014.pdf

Vezi şi linkul :
http://www.coe.int/......oumain.pdf

Toate cele bune.

| thegatekeeper a răspuns:

Da. Trebuie sa mergi la secretariat sa iei o cerere pe care o vei completa pentru echivalare. Ai nevoie si de o copie legalizata a certificatului Cambridge, pe care o poti obtine de la notar.

| allie009 a răspuns:

Ai echivalat proba la bac cu cae nivel b2? Sunt in aceeasi situatie. Te rog daca poti sa imi raspunzi

| bella98 a răspuns (pentru allie009):

Hei, ai reusit sa echivalezi proba sau ai dat pana la urma bacul?