| anonim_4396 a întrebat:

Daca atat de multi copii de la cluburile de box/kickbox devin batausi de cartier si smecheri care se folosesc de cunostiintele dobandite in alte scopuri, atunci de ce nu se da o lege pentru inchiderea acestor cluburi?

Răspuns Câştigător
| FataȘarpe a răspuns:

Am facut si box. Dar nu inteleg care e morala sportului ala. Mi se pare un sport pentru prosti cu muschi. Artele martiale tin de inteligente, precizie, forta si folosirea loviturilor adversarului impotriva lui. E prea complicat pentru unii. Asa ca baietii cu muschi ce vor sa fie smecheri si tipele carora le place sa primeasca pumni fac box. E dovedit ca intr-o situatie limita un practicant de arte martiale e mult mai pregatit decat un boxeador. Deci dupa parerea mea e nevoie de un sport si pentru cei mai violenti, care au nevoie de o activitate agresiva pentru a-si consuma energia. Cunosc un tip boxeador. Nu e prost dar are acces de violenta si boxul il linisteste.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La aceste cluburi nu sunt invatati sa aplice violenta pe strada sau in orice alta situatie.Dar daca ei se dau mari ca au invatat sa bata asta tine de educatia fiecaruia dintre ei.Care,din pacate, educatia, cam lipseste unora din tinerii de azi.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Nu stiu cum este la ei dar eu am facut 6 ani de karate si am semnat si eu si parintii ca nu o sa folosesc acele tehnici in afara dojo-ului decat daca sunt atacat.

Ei probabil ca nu au semnat nimic...
Acolo li se spune sa nu foloseasca tehnicile decat daca au nevoie dar dupa ce invata sa se bata uita de asta si la educatia pe care o au *sau mai bine zis pe care nu o au * ajung vai de capul lor.

Ce le poti face?
Daca sunt prinsi atunci e vai de capul lor... cu politia. Si copiii din ziua de azi sunt de vina... sunt amenintati si stau zi de zi cu frica intrucat le-a zis cine stie ce "bataus" ca ii bate daca spun ceva parintilor. Concluzia?
Vorbeste cu parintii!
Nu are voie sa te atinga asa, de capul lui! Nu mai suntem in Evul Mediu, ce naiba...

Eu am facut karate ca sa ma apar de acesti "batausi".

In fine.
Sarbatori fericite! Vorbeste cu tatal tau. Daca nu face nimic atunci roaga-l sa te dea la un sport - Karate, Judo, Kickboxing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu clubul este vinovat daca un membru al lor se bate pe strada, doar cei vinovati, respectiv batausii trebuie pedepsiti, restul sa-si faca antrenamentele linistit in cluburi.