| anonim_4396 a întrebat:

Daca ati fi parinte, ce ati permite copilul dv. sa faca si ce nu.

Răspuns Câştigător
| alexuzha a răspuns:

Mai eu yasi da mai multa libertate decat am eu...pai pe la 16 ani lasa sa se duca la discoteca bine inteles ca asi vb cu el deschis despre tot si nu lasi lasa sa fumeze sa bea ..lasi lasa sa stea pe drum sa asi aduca prieteni acasa sa aiba o prietene dar sa nu se ascunda de mine lasi lasa sa asi aleaga yel prieteni sa nu fiu eu ce care al obliga sa faca ceva si sa al oblig sa faca ce vreau e, si in legatura cu scolasa nu lasi steresa cu temele important ca se descurca si ca nu este ultimul din clasa...

11 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Sunt...parinte!
dar deocamdata copilul meu e mic (are 3 ani si 9 luni)si nu are restrictii!
dar pe viitor...am sa incerc sa-i vorbesc deschis despre pericolele...vietii!
nu cred ca am sa fiu o mama "comunista", am incerc sa-l fac sa intelelaga ce e bine si ce nu...cu vorba buna!
asta gandesc acum!

| ViVi a răspuns:

Pai in primul rand as avea grija ca la 14 ani sau 10 de ani laughing sa nu vina beat sau sa fumeze
ce sa faca l-as lasa sa se duca afara la calculator nu las stresa cu temele i-as da mai multa libertate decat am eu laughing

| Chocolate a răspuns:

Daca as fi parinte i'as da copilului meu libertate dar in limita.happy

auran
| auran a răspuns:

Alina alta este problema...nu ce le-as permite eu ci cat m-ar asculta ei pe mine - copii din ziua de astazi sunt tare rebeli si-i tare greu sa-i strunesti... sper sa pot totusi sa o fac...

| Andreeagen a răspuns:

Nu e vorba de ce l-as lasa eu. ci de ceea ce ar crede el k e bine si nu e bine.
Eu de la parintii mei am primit o buna educatie. si de multe ori as vrea sa fac cv dar nu pot pentru ca nu ma lasa "constiinta" Pur si simplu stiu ca nu e bine si ma opreschappy
Eu o sa incer sa imi educ copii inasa fel incat ei sa constientizeze ce e bine si ce e rauhappy

| danutza a răspuns:

Tot ce este legal..si de bun simtz

luciana
| luciana a răspuns:

Pentru ca l-as fi crescut cum zic eu ca ar fi fost bine, ar avea singur posibilitatea sa decida ce e bine sau nu... Cand ar crede el de cuviinta, daca mi-ar cere ajutorul, i l-as acorda neconditionat, explicandu-i ce a fost gresit si cum putea sa intervina si singur, ca sa fie cat mai stapan pe situatie si a o rezolva cat mai bine cu putiinta... Nu i-as interzice nimic, dar as fi sigura ( dupa cat l-am invatat cu incetul, inca de mic ) ca a luat drumul drept si corect in viata si as avea increderea deplina, far' de ezitari, iar mie nu mi-ar ramane, decat sa ma bucur pentru ca a iesit un copil minunat si care se va descurca in viata si fara mine de soarta va fi rea...

| selena_2212 a răspuns:

Daca as fi parinte. mi-as educa copilul cat mai bine incat sa faca diferenta dintre bine si rau! Apoi il voi lasa sa faca ce vrea, avand incredere in el!

| I'm just me a răspuns:

Orice in afara de alcool si tigari

| pepenerosu a răspuns:

As incerca sa il educ cat mai bine si in adolescenta as incerca sa il inteleg in problemele lui/ei ca sa fim ca si niste prieteni, si sa vbm deschis despre pericolele vietiihappy. probabil ca pana 13 ani nu l-as lasa sa iasa.asa la "disco" dar apoi poate din cand in cand.in orice caz voi fi precauta.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As dori la raspunsurile dv sa ofer fundita pentru fiecare, se vede ca v-ati dat interesul sa raspundeti constiincios, va multumesc.