| rebeca7599 a întrebat:

Daca dintr-un pahar cu apa plin,varsam din el,temperatura ramane aceeasi, scade sau creste? Cu explicatii. Va rog...

Răspuns Câştigător
| Bubbico a răspuns:

Temperatura ramane constanta, doar ca viteza de racirea/inacalzirea (in functie de temperatura mediului, daca ai apa rece intr.o camera calda sau apa calda intr.o camera rece) creste. Cu cat volumul de apa este mai mic, cu atat acomodarea (sau transferul de caldura dintre mediu si apa) se face mai repede.