| cazingo a întrebat:

Daca vreau sa ma transfer de la liceu, atunci cand dau diferenta, se va tine cont doar de media de pe semestrul 1? Pentru ca atunci vreau ma transfer.
Mai conteaza si nota din examen sau nu? Btw, sunt a 9 a

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La transferul in timpul cl. a IX-a se ia in considerare media de admitere. Daca schimbi profilul transferul se poate face, de regula, numai in vacanta de vara de dupa cl. a IX-a. Atunci se va lua in considerare media de promovare a clasei, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer.
Transferul se poate face si in cursul anului scolar, in anumite situatii exceptionale, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Si in cazul acestor situatii se ia in considerare media de admitere.