| EugenEB a întrebat:

Dat fiind faptul ca reputatia romanilor este din ce in ce mai dezastroasa in vest din vina coruptiei, legilor date aiurea si a unei constitutii slabe, adica intr-un cuvant a unui sistem slab si sub orice critica, as vrea sa pun urmatoarea intrebare:
Daca de exemplu un om este plecat cu serviciul, et. intr-o tara aleatorie, sa zicem Olanda am inteles ca nu prea are parte de toate drepturile, avantajele pe care le are un cetatean pur olandez nascut acolo.
Sa spunem ca respecta toate criteriile de obtinere a cetateniei:sta de cativa ani acolo, are un loc de munca bine stabilit, nu are probleme cu legea, etc. adica toate criteriile necesare obtinerii cetateniei + trece toate testele cerute, acel om din momentul cand obtine cetateniei olandeza practic se considera un cetatean al Olandei nu? Cu acelasi drepturi, indatoriri, responsabilitati si beneficii, adica este egal din toate punctele de vedere cu ceilalti, nu? Pana la urma tot statul este cel care decide daca iti acorda cetatenia sau nu, adica parlamentul, poporul, nu stiu cum sa spun.
Din momentul obtinerii cetateniei mai esti discriminat sau privit cu alti ochii asa cum se intampla in Anglia din cauza tiganilor care mint ca sunt romani si se tin de talharii, cersit si alte prostii? Si mai vreau sa stiu daca acel om care obtine cetatenia are aceleasi sanse la un loc de munca ca si cetatenii nascuti acolo (care primesc cetatenia automat), salariul este la fel pentru toti nu? Nu de alta dar am inteles ca in unele cazuri esti mai prost platit daca esti strain.
Asta vreau sa stiu, deoarece in Romania se cam duce totul de rapa, se formeaza mereu 2 taberi de mentalitati diferite, cei care sustin ca este mai bine sa pleci si sa lasi naibi Romania din cauza coruptiei, legilor si constitutiei care sunt sub orice critica si apar si ceilalti la polul opus care spun despre prima categorie ca sunt niste lasi, tradatori, ca au fite sa spunem si ca au uitat de unde au plecat.
Pana la urma cetatenia nu este ca o religie sa fi obligat sa nu renunti la ea, daca era ca o religie se intelegea, dar asa ce se intampla cu acei oameni care sar cu gura pe altii care poate pur si simplu vor sa fie germani sa spunem, doar asa, asta e dorinta lor, cum X vrea sa conduca un Ferrari sa spunem, altii poate vor sa fie cetateni olandezi.
M-am cam intins cu vorba, sper sa se inteleaga mesajul (daca apar persoane care critica si nu citesc textul cu atentie ii rog sa nu mai lase mesaje deoarece daca vad cuvinte vulgare sau jigniri nici nu stau sa mai citesc mai departe).

2 răspunsuri:
| EugenEB explică:

Am tastat de pe telefon si am cam mancat niste litere, are tastatura cam mica.

| EugenEB explică:

Apropo, sunt cu niste prieteni care mi-au spus ca la prima impresie daca te vad ca ai un comportament civilizat, esti muncitor, adica un om normal nu au nimic cu tine, dar cum scoti buletinul si vad ca scrie Romania pe el se cam fastacesc si stramba din nas, oare de ce?
Daca am bultin sau pasaport in care se atesta ca sunt cetatean oficial al statului X credeti ca se mai intampla asta?