| XanderLightBow a întrebat:

Dati-mi si mie niste retete de pizza (adica cum sa fac blat , sos si ce cascaval ) . Vreau sa fac un test saptamana asta ca sa vad daca e buna , vreau sa vac de ziua mea . Eu si prietenii mei iubim pizza !

FUNDA pentru ala care imi da reteta cea mai gustoasa !

1 răspuns:
| mariamarybu a răspuns:

Ingrediente reteta Pizza Capriciosa:

pentru topping pizza:
200 g cascaval
4-5 ciuperci
4 felii sunca presata
100 g masline
2 linguri oregano
4 linguri sos de rosii
pentru blat pizza:
500 g faina
250 ml apa
un plic drojdie
3 linguri ulei
1/2 lingurita sare
1/2 lingurita zahar

Pizza Capriciosa cu masline, ciuperci, sunca si cascaval ingrediente reteta
Modul de preparare a retetei:
Reteta pentru BLAT de PIZZA (cu poze detaliate si explicatii suplimentare) poate fi vizualizata accesand link-ul. Insa, pentru cei care n-au timp sau rabdare s-o citeasca, iata si versiunea rapida: dizolvam un pliculet de drojdie in 250 ml apa calduta, adaugam o lingurita de sare amestecata cu zahar si trei linguri de ulei, apoi incorporam treptat cele 500 g faina. Framantam energic aluatul de pizza si il lasam la crescut minim o jumatate de ora.
Pizza Capriciosa blat preparare Pizza Capriciosa cu sos de rosii preparare Pizza Capriciosa cu cascaval, ciuperci, sunca presata preparare
Acum, ca am rezolvat-o cu blatul care este acelasi la toate sortimentele de pizza, ne putem apuca de ceea ce ne intereseaza de fapt - toppingul pentru pizza Capriciosa. Dam cascavalul pe razatoare si feliem ciupercile, la fel procedam si cu sunca presata. Intindem aluatul de pizza in patru blaturi rotunde cu diametrul de 25 cm, sau il putem intinde foarte bine intr-un blat mare pentru tava clasica de cuptor.
Pizza Capriciosa cu oregano preparare Pizza Capriciosa cu cascaval preparare Pizza Capriciosa cu sunca presata preparare
Ungem uniform blaturile de pizza cu sos de rosii, dupa care presaram oregano. Imprastiem cascaval ras (sau mozzarella) din belsug pe intreaga suprafata a blatului de pizza, apoi adaugam sunca presata. Dupa aceea punem ciupercile feliate si maslinele rondele. Dupa ce am pus toate ingredientele pe blat, ne "desavarsim" pizza Capriciosa presarand inca o lingura de cascaval ras.
Pizza Capriciosa cu ciuperci preparare Pizza Capriciosa cu masline preparare Pizza Capriciosa cu masline si ciuperci preparare
Incingem bine cuptorul si doar apoi introducem pizza. Trebuie sa fim un pic atenti atunci cand pizza noastra este la cuptor, asta deoarece blatul de pizza este destul de subtire si se va coace foarte repede. Lasam pizza Capriciosa la cuptor aproximativ un sfert de ora la foc mediu (180-200 grade C).
Timp preparare: 30 minute (plus o oră pentru dospit)

Ingrediente:

1 kilogram de făină
40 grame de drojdie
3 linguri de ulei de măsline
aproximativ 400 ml de apă călduţă
sare şi puţin zahăr

Preparare:

Aluatul de pizza se poate face şi cu drojdie uscată. În acest caz folosiţi 500 de grame de făină la 1 plic (7 grame) de drojdie uscată. Făina şi drojdia uscată se amestecă înainte de a adăuga restul ingredientelor

1. Puneţi drojdia într-un pahar înalt sau o crăticioară împreună cu sarea, zahărul, două linguri de făină şi aproximativ 200 ml de apă calduţă. Nu vă stesaţi prea mult cu măsuratul în această fază. Tot ce trebuie să faceţi este să obţineţi o maia din făină, apă şi drojdie. Puneţi vasul într-un loc cald. Nu pe foc sau prea aproape de el! Lăsaţi maiaua să dospească vreo 15 minute.

2. Cerneţi făina, dacă e cazul, şi adăugaţi maiaua şi uleiul (faceţi cu mâna o scobitură în faină astfel încât maiaua şi uleiul să nu curgă). Frământaţi, din exterior spre interior, adăugând încet apă călduţă, nu fierbinte, timp de 10 minute, pentru ca drojdia şi restul ingredientelor să se amestece bine. Aluatul trebuie să fie elastic, relativ moale, cât să se ia de pe mână.

3. Puneţi aluatul la dospit, acoperit, la loc cald şi lăsaţi-l minim 30 de minute.

Nu folosiţi apă prea fierbinte sau prea rece la prepararea aluatului. Apa rece va inhiba procesul de dospire, cea prea fierbinte va opări făina.

*Pentru o pizza cu diamentrul de 26 centimetri, cu blat subţire, crocant, se folosesc aprox. 120 grame de cocă. *Aluatul pentru pizza poate fi congelat sau păstrat trei zile la frigider la temperaturi rezonabile (să nu îngheţe). *Din acelaşi aluat puteţi face foccacia. Pentru foccacia, înainte de a introduce aluatul bine întins la cuptor, ungeţi-l cu o linguriţă de ulei de măsline în care aţi macerat cîteva minute o jumătate de căţel de usturoi pisat şi un vârf de cuţit de oregano.

Pentru un aluat de pizza pufos se foloseşte mai puţin ulei de măsline (1 lingură) şi se coace aluatul pe jumătate, înainte de a adăuga topingurile. În plus, se foloseşte cu 30-50% (aproximativ 170-180 grame/pizza) mai multă cocă decât pentru o piza cu aluat subţire.

Aluatul se întinde întotdeauna doar cu mâna. Dacă îl întindeţi cu sucitorul, lăsaţi-l să crească din nou înainte introducerea la cuptor.