| NiiiaaRawwr a întrebat:

Dati-mi si mie va rog exemple de corpuri care produc energie mecanica. Fundita si vot!

Răspuns Câştigător
| Radu_5166 a răspuns:

Energia este o marime fizica de stare ce caracterizeaza corpul sau sistemul intr-o stare stationara.
Biogazul,fotosinteza,chimia vietii,surse de energie ale organismului uman,energia electrica,michael faraday,fenomene optice si electrice in natura,baterii si celule de combustie,atomul, poluarea cu metale, turbine!big grinfundita?smug; xplizzz!