| anyame1 a întrebat:

Dau funda celui care raspunde complet si bine la intrebarea mea. Deci care este rolul stilistic al adjectivului? ca nu gasesc nicaieri si imi trebuie cam zece randuribig grin dar nu vreau sa mi-l faceti voi vreau doar sa-mi spuneti despre ce e vorba poate si un site eventual. MULTUMESC :X

Răspuns Câştigător
| Unique_5973 a răspuns:

Rolul stilistic al unui adjectiv este de epitet.de exemplu abis nesfarsit, padure fermecata, soare jucaus etc...asta e rolul stilistic al adj.:de epitet! sper ca te-am putut ajuta. funditabig grin?

1 răspuns:
| Alisstor a răspuns:

Zici ca ii atribuie o insusire unui substantiv. Si dupa, incepi sa enumeri tipurile de insusiri... spre ex: fata Frumoasa. Arata aspectul fizic. om destept: trasatura mentala. etc.