| Zumziumxi a întrebat:

Dau funda! Salut TPU! Am 16 ani, sunt fata si nu port sutien. Îmi vine sa plang cand vad ca toate colegele mele poarta, chiar si fetele mai mici. Cu mama nu pot vorbi despre asta fiindcă e învechita rău de tot: nici de menstruație nu voia sa îmi spună. m-am trezit pătată la scoala si credeam ca o sa mor. Nu am o relație apropiată cu ea si nici nu o sa am. Ma deprima foarte tare faptul ca eu nu port, si totuși am o vârsta..la ora de sport ma prefac ca mi-e rău ca sa scap. Am sânii marisori, iar ca sa nu se vadă urat port un maieu di il strâng foarte tare. Si încă o problema: eu stau la sat. Mda si aici daca mergi sa iti cumperi sutien, absorbante sau orice "feminin" ca sa spun asa, babele stau cu ochii pe tine si te si bârfesc pe lângă altele. Cum sa o fac pe mama sa vadă ca îmi trebuie? Nu îmi Spune-ți sa vorbesc cu ea fiindcă nu intepege. Chiar vreau sa port, ceva sfaturi care m-ar putea ajuta?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce treaba ai tu cu babele din sat? lasa-le sa barfeasca, asta e sportul national al generatiei de aur

| R0R0 a răspuns:

Cumpara-ti tu un sutien.Ai dreptate, la 16 ani orice fata poarta.
Si eu stau la sat, dar la mine asemenea lucruri nu sunt.Adica,da, babele stau tot timpul cu ochii pe noi, dar eu sunt politicoasa cu ele si deja stiu ce fel de om sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Bănuiesc că nu faci liceul în sat, atunci când iei alocația, mergi în oraș după terminarea orelor și îți cumperi sau de unde îl cumperi, doar n-o să ți-l arunce dacă îl vede. Nu îți pasă domne, ce spun mujerile din sat, este viața ta, corpul tău și nu mănânci din podul lor, așa că nu trebuie să îți fie rușine sau frică că te bârfesc, mare chestie, așa-s babele satului, nu le mai poți schimba, așa au fost învățate de când s-au născut și tot așa vor muri.
Dacă nu, ia atitudine și explică mamei tale că ai nevoie de sutien. Nu trebuie să îi dai cine știe ce explicații, doar că ai nevoie de el, atât, deci trebuie să vorbești cu ea.
Asta în caz că nu merge prima variantă.

| MistretulPufos a răspuns:

Esti destul de mare sa iei propriile decizii

| Morrígu a răspuns:

Roagă o prietenă să îți cumpere și să ți-l aducă la școală, în toaletă, unde te și poți schimba direct cu el.
Ca în filmele cu adolescenți rebeli și părinți dominatori, doar că aici e vorba doar de un sutien.