| Intelligence a întrebat:

Dau funda. Sper sa aveti rabdare sa cititi si sa ma sfauiti, va rog s-o faceti.Ma confrunt cu o criza existentiala, are legatura si cu credinta mea ..deci:.
Am avut o relatie de aproape un 1an.l-am cunoscut pe tip de cand aveam 14 ani(el e mai mare cu 4ani).a fost prima mea iubire si desi nu era de fapt ce credeam mi-a ramas in suflet speranta ca intr-o zi vom fi din nou..ne-am desp de 1 an jumatate.fac 18 in juma de an..si de atunci nu am mai avut nicio relatie, am incercat..de vreo 5 ori, dar n-au fost ce mi-am dorit intotdeauna..mereu ma intorc in trecut, cand ma simt dezamagita de prezent..Stiu ca imi veti spune toti sa las trecutul,l-am lasat, doar ca adanc in inima simt si vreau sa cred ca voi fi cu el, cum am visat ..Chiar nu mai intalnesc niciun baiat care sa-mi placa..Am multi baieti prin preajma care ma plac, dar e sunt sincera c ei, nu ma simt deloc atrasa de ei ..in general sunt o persoana f.sociabila,glumeata,placuta..Simt ca nu am noroc in dragoste pentru ca nu am putut accepta ce mi s-a dat(ceilalti baieti care chiar ar face orice pentru mine).Ce sa fac? ..Ma simt foarte sigura..Eu cred ca totul are legatura cu Dumnezeu. Daca EL vrea..ma va face sa fiu cu fostul, asa cum ar fi trebuit, nu cum a procedat el de faptoh go on. daca vrea EL..il gasesc pe cel care va fi de 10 ori mai bun ca el.
A trecut multa vreme..si-mi veti spune sa am rabdare.Ei bine, nu mai am..Acum 1 an imi spuneam sa am rabdare, dar acum nu mai am, mai ales ca simt ca nici in viitorul apropiat nu voi avea parte de intelegere si iubire asa cum am nevoie.

p.s. : Cred in Dzeu mult..Cred ca tot ce se intampla e dat de el, orice as face eu. daca El s-ar impotrivii.n-as reusii.stiu ca destinul ti-l mai faci si tu, dar eu nu reusesc cu baietii, nu prea intalnesc..nu sunt o persoana dezagreabila la infatisare..MA gandesc ca poate NU merit..sunt f. tulburata.Ce ar trebui sa fac sa merit? Am multe intrebari care sunt constienta ca nu prea au raspunsuri, dar nu stiu cum sa descarc tot ce am adunat si ce simt ca nu mai pot duce..AS VREA SA AUD O SOULTIE..atata tot.
aa da: si fostul pr nu stiu sigr daca m`a inselat.el a sustinut mereu k nu oh go on, zice k nu mai rezista k nu-l credeam nikiodaa cand imi spune ca ma iubeste, la 3 sapt dupa desp se saruta cu altele, apoi la 5 luni a si avut rel sexuala cu o fata, el a fost gagicar..si eu i-am cazut cu tronc.a facut multe pentru mine,a plans,a luptat, ba chiar mi-a cunoscut parintii, stiu ca m-a iubit.dar nu stiu de ce n-a mai luptat..ne despart 40 km.a revenit la vechiul el.din printul meu.a devenit cel mai rau exemplu de baiat pe care nu l-as accepta nikiodata..asta e povestea mea..Am gresit CREZAND CA El e CEVA, el fiind cu totul altceva..acum stiu ca oamenii nu se schimba..De ce nu`mi moare odata si speranta? ca noi chiar nu mai avem nicio sansa..nu pot zice speranta moare ultima.e ultima de mult..trebuia sa moara de mult.dar de ce n-o face?oh go on

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea amica, Dumnezeu zice in Cuvantul Sau. :"De unde vin luptele şi certurile între voi? Nu vin oare din poftele voastre, care se luptă în mădularele voastre?
Voi poftiţi, şi nu aveţi; ucideţi, pizmuiţi, şi nu izbutiţi să căpătaţi; vă certaţi şi vă luptaţi, şi nu aveţi, pentru că nu cereţi.
Sau cereţi, şi nu căpătaţi, pentru că cereţi rău, cu gând să risipiţi în plăcerile voastre.
Suflete preacurvare! Nu ştiţi că prietenia lumii este vrăjmăşie cu Dumnezeu? Aşa că cine vrea să fie prieten cu lumea se face vrăjmaş cu Dumnezeu.
" Asadar, atunci cand rugaciunile noastre nu sunt in comformitate cu planul sfinteniei Divine, ele nu vor fi implinite, iti recomand sa iti predai inima Domnului Hristos ca sa te mantuiasca.
Daca doresti detalii suplimentare, te invit la id-ul:" aud.in_culori "
Fi binecuvantata de Isus! happy

| OlgaLalea a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva dar eu i-am spus ce se intimpla cu mine:ca nu-l puteam uita.Am stat de vorba si pana la urma am ramas din nou cu el.Eu te sfatuiesc sa ii spui tot ceea ce simti si apoi decideti daca ar trebui sa va mai dati o sansa. Daca o sa fiti amandoi de acord atunci ar trebui sa ramaneti impreuna si sa va bucurati unul de celalalt nu sa incepeti cu scene de gelozie.Dar daca el nu vrea atunci tu ar trebui sa te straduiesti si mai mult sa-l uiti pentru ca el nu te vrea.In orice caz viata merge mai departe si tu ai timp sa te indragostesti de altcineva.Si crede-ma, cu siguranta el a avut relatii cu alte fete doar ca sa te faca geloasa sau ca sa te uite.

| EmiliaIoana a răspuns:

Cred ca o parte din el daca pot sa ma exprim asa a ramas inca acolo in inima si e greu atunci cand iubesti sa dai la o parte.totusi cred ca tu nu incerci mai mult sa eliberezi aceea parte, tu traiesti cu speranta ca intr-o zi... poate daca ai incerca mai mult sa uiti sa fii in prezent si sa te bucuri pentru ce iti ofera cel de langa tine cred ca ai uita de aceea speranta.incearca sa te bucuri de ce ai acum de ce iti ofera viata acum pentru ca daca nu te bucuri acum nu mai ai cand. daca e sa fii cu el o sa fii poate peste 3 ani peste 6 peste 20...niciodata nu se stie