| 愛日本 a întrebat:

[dau raspuns castigator si voturi(inteligent+amuzant+folositor)] imi zice si mie cineva PREPOZITII nu propoziti in D(cazul dativ) in Ac(cazul acuzativ)+locutiuni prepozitionale.Please help me!

Răspuns Câştigător
| EllyFMS a răspuns:

Prepozitii care cer cazul acuzativ: cu, din, de, despre, dinspre, inspre, pentru, prin, sub etc

prepozitii care cer cazul dativ:gratie, multumita, datorita, conform, potrivit, contrar, aidoma si asemenea

Locutiunile prepozitionale

Grupuri de cuvinte cu inteles unitar si cu rol de prepozitie

Ele sunt alcatuite din una sau doua prepozitii si o alta parte de vorbire

a)un substantiv (in fata, in spatele, din cauza, in loc de)

b)un adverb cu sau fara aspect articulat (in josul, in afara de)

c)adjectivul "tot" (cu tot cu)

Nu uita! Locutiunile prepozitionale cer genitivul sau acuzativul

1 răspuns:
| byencutza4me a răspuns:

Ce vrei sa zici? what means that? thinking ca sigur pot sa te ajut