| Sorelaaaaa a întrebat:

Dauneaza ochiului daca imi pun lentile de contact? cat poate costa niste lentile de contact. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Jacquelinor a răspuns:

Nu dauneaza ochiului deoarece se folosesc si pentru vedere.
O pereche de lentile de contact costa in jur de 50 de Euro

5 răspunsuri:
| kidulinha a răspuns:

Dauneaza. Intra praf in ochi, au multi microbi chiar daca le dezinfectezi mereu. Daca nu sti sa o pui sau te grabesti, si, din greseala n-o pui cum trebuie, iti poti pierde vederea. doar la ochiul la care s-a intamplat. E nasol. Si de costat...depinde. Daca sunt de unica folosinta, daca le poti purta de mai multe ori. firma, depinde daca vrei sa fie colorate sau ai nevoie in locul ochelarilor. n-ai precizat. Daca cauti pe google e imposibil sa nu gasesti. Anyway, orice te-ai hotara sa faci, consulta un oftalmolog inainte ca sa eviti toate problemele. El te va lamuri :*
Succes>big grin

| EmmY_6979 a răspuns:

Pai nu crd ca dauneaza ochiului atat timp cat iti pui cum trebuie lentilele.http://malleyes.hi5.com uite hi5 unui vanzator.

| MaeRiAh a răspuns:

Daca te gandesti sa faci o schimbare de look renuntand la ochelari, lentilele de contact sunt o optiune la indemana. Iata ce ar trebui sa stii despre lentilele de contact inainte de a le achizitiona si pe parcursul purtarii lor.
Vizita la oftalmolog
Fie ca iti doresti lentile de contact pentru corectarea vederii, fie ca iti doresti lentile de contact cosmetice, este necesar sa pasesti in cabinetul unui specialist. Acesta poate stabili daca poti purta lentile de contact si ce tip ti s-ar potrivi. Este vorba despre sanatatea ochilor tai si nu iti poti permite sa o pui in pericol.
Tipuri de lentile de contact
Exista doua categorii principale de lentile de contact: lentile moi si lentile rigide. Primele sunt mai confortabile, au un continut mai mare de apa (25-79% - cu cat continutul este mai mare cu atat sunt mai "usoare"). Lentilele rigide, rezista mai mult, sunt mai scumpe si pot fi mai putin confortabile. Durata de viata a lentilelor este un alt criteriu de clasificare. Exista lentile de o zi, care nu necesita curatare, intrucat sunt aruncate dupa prima purtare. Exista lentile pentru o saptamana, doua, o luna, doua luni si exista lentile cu timp de purtare prelungit.
Cum se aplica?
Cea mai mare temere a doritorilor de lentile de contact este legata de modalitatea de aplicare. Fiind vorba despre ochi, este normal sa iti fie putin teama, dar vei invata foarte usor. Important este sa repeti de cateva ori impreuna cu oftalmologul tau, astfel incat sa fii sigura ca vei reusi si singura.
Igiena este foarte importanta, asa ca inainte de aplicarea si de indepartarea lentilelor, trebuie sa te speli pe maini cu apa si sapun si sa te stergi pe un prosop de hartie, astfel incat sa nu iti ramana scame pe maini, cum se intampla in cazul prosoapelor.
Aplicarea lentilelor
De regula, lentilele se aplica in coltul interior al ochiului. In acest timp ochiul este tinut deschis, iar privirea indreptata catre coltul exterior. Dupa ce ai aplicat lentilele, clipeste de cateva ori pana cand lentila se asaza perfect pe iris. Metoda de aplicare depinde de la persoana la persoana. Mie, de exemplu, imi este mai usor sa aplic lentila direct pe iris.
Indepartarea lentilelor
Indreapta-ti privirea catre coltul interior al ochiului, tine ochiul larg deschis si directioneaza lentila cu ajutorul degetului aratator catre coltul exterior al ochiului. Apoi, apasa lentila si ea se va desprinde. Nu este atat de complicat pe cat pare. Iata si un clip informativ:

| MaeRiAh a răspuns:

Daca te gandesti sa faci o schimbare de look renuntand la ochelari, lentilele de contact sunt o optiune la indemana. Iata ce ar trebui sa stii despre lentilele de contact inainte de a le achizitiona si pe parcursul purtarii lor.
Vizita la oftalmolog
Fie ca iti doresti lentile de contact pentru corectarea vederii, fie ca iti doresti lentile de contact cosmetice, este necesar sa pasesti in cabinetul unui specialist. Acesta poate stabili daca poti purta lentile de contact si ce tip ti s-ar potrivi. Este vorba despre sanatatea ochilor tai si nu iti poti permite sa o pui in pericol.
Tipuri de lentile de contact
Exista doua categorii principale de lentile de contact: lentile moi si lentile rigide. Primele sunt mai confortabile, au un continut mai mare de apa (25-79% - cu cat continutul este mai mare cu atat sunt mai "usoare"). Lentilele rigide, rezista mai mult, sunt mai scumpe si pot fi mai putin confortabile. Durata de viata a lentilelor este un alt criteriu de clasificare. Exista lentile de o zi, care nu necesita curatare, intrucat sunt aruncate dupa prima purtare. Exista lentile pentru o saptamana, doua, o luna, doua luni si exista lentile cu timp de purtare prelungit.
Cum se aplica?
Cea mai mare temere a doritorilor de lentile de contact este legata de modalitatea de aplicare. Fiind vorba despre ochi, este normal sa iti fie putin teama, dar vei invata foarte usor. Important este sa repeti de cateva ori impreuna cu oftalmologul tau, astfel incat sa fii sigura ca vei reusi si singura.
Igiena este foarte importanta, asa ca inainte de aplicarea si de indepartarea lentilelor, trebuie sa te speli pe maini cu apa si sapun si sa te stergi pe un prosop de hartie, astfel incat sa nu iti ramana scame pe maini, cum se intampla in cazul prosoapelor.
Aplicarea lentilelor
De regula, lentilele se aplica in coltul interior al ochiului. In acest timp ochiul este tinut deschis, iar privirea indreptata catre coltul exterior. Dupa ce ai aplicat lentilele, clipeste de cateva ori pana cand lentila se asaza perfect pe iris. Metoda de aplicare depinde de la persoana la persoana. Mie, de exemplu, imi este mai usor sa aplic lentila direct pe iris.
Indepartarea lentilelor
Indreapta-ti privirea catre coltul interior al ochiului, tine ochiul larg deschis si directioneaza lentila cu ajutorul degetului aratator catre coltul exterior al ochiului. Apoi, apasa lentila si ea se va desprinde. Nu este atat de complicat pe cat pare. Iata si un clip informativ:funda te rog

| bbubby a răspuns:

Dauneaza. eu am avut. prima pereche de lentile nu mi a afectat cu nimic.era facuta dintr-un material mai grosut. cea de a doua pereche mi a accentuat problema pe care o aveam cu ochii si anume miopie. acum eu nu mai vad la distanta obiectele mici. avantajul unor lentile de contact nu este mare. in primul rand se va observa ca ai lentile de contact cu toate ca te straduiesti sa le alegi cat mai naturale si nuanta depinde de cat de inchisa e culoarea ochiului tau. eu am dat 100 lei pe a doua pereche iar pe prima am dat 80 lei cu tot cu solutie suport si livrare. eu nu iti recomand sa iti iei