| Anaxor96 a întrebat:

De 7 ani mi-am creeat o lume paralela imaginara total diferita de realitate.Cand ma retrag cu personajele mele ma simt complet acceptata,iubita,mereu in centrul atentiei...
Eu sunt foarte timida in public,cateodata ma simt atat de stresata ca simt pur si simplu ca imi fierbe sangele in vine de nervi si rusine.Mi-e frica ca se uita la mine si rad de mine,gandindu-se probabil "Uita-te la grasa aia, cum se imbraca, ce se crede...cate fite are in cap" pentru ca eu sunt grasa,dar cu toate astea imi place sa ma machiez,sa fiu mereu parfumata, aranjata, cu parul facut.Ma rog imi place sa am grija de imaginea mea,cu toate ca sunt grasa.
Cand ma retrag cu personajele mele,sunt tot timpul costienta ca in camera nu e nimeni,ca tot ceea ce simt (uneori rad,plang,glumesc,etc) e doar rezultatul la ceea ce imi imaginez eu,dar totusi mi-e frica sa nu fiu nebuna.
Adica daca nu aveam nimic cu siguranta nu ma comportam asa,nu?
Cand intru in starea aia,tot ceea ce se intampla nu e doar mental,adica eu chiar vorbesc,rad, dansez, si asa mai departe.Singurul lucru pe care mi-l imaginez si atat e doar raspunsul personajelor mele.
Voi ce credeti?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Faptul ca tu esti mai plinuta, este problema ta, la fel daca doresti sau nu sa o rezolvi, asta daca nu cumva ai si o problema cu sanatatea. Cat priveste lumea ta imaginara, este frumos sa traiesti intr-o asa lume, dar nu se poate, iar varsta te obliga sa te trezesti si sa revii urgent cu picioarele pe pamant. Tu aici traiesti, aici trebuie sa iubesti, nu acolo!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Roxana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| crTy a răspuns:

Hei. Stiu ca a trecut ceva timp de cand ai postat asta si mai stiu ca e posibil sa nu mai accesezi contul, insa chiar mi-ar placea sa ii vorbesc persoanei care a trecut (sau inca trece dar nu la acelasi nivel) prin aceasta etapa.
am sa-ti spun doar atat: nu am probleme cu greutatea si nici urata nu sunt. proasta n-am fost niciodata si nici n-am de gand sa devin. acum am 18 ani proaspat impliniti, ceea ce inseamna ca s-au strans 11 ani de cand a inceput sa se faca misto de mine la modul extrem, de catre colegi, si-apoi de oricine incercam sa ma imprietenesc. Cauza? cea mai usoara forma de paralizie faciala ce-mi facea buza inferioara sa cada cand eram nervoasa sau plangeam, in prealabil. ideea e ca am mancat vorbele si injuriile exagerate (stramba, chestie, raie, hidoasa, anomalie, proasta) ale unor copii..constant aproape. Intrasem intr-o depresie dar n-am lasat-o sa ma infulece. Doar sa ma inzestreze. De acolo mi-am luat putere. Sper ca asa ai facut si tu, altfel mi-e imposibil sa imi imaginez prin cate ai trecut. Interpretarea pozitiva si controlata este cea mai depret arma pe care o pitem avea contra lor. Eu nu le raspundeam. Stiam ca reprezint mai mult de atat. Ca eu sunt singurul om dintre noi..si asa s-a si dovedit. Acum insa am probleme destul de mari cu increderea in sine. Sti cum e, dupa un lant de evenimente neplacute nu are cum ca tabloul sa ramana intact.
Ti-am spus tot de mai sus pentru a intelege cauza aparitiei lumii mele paralele si de asemenea, pentru a-ti aminti ca nu esti singura care are parte de o viata mai furtunoasa. N-am mai simtii ca traim daca ar fi banala, corect? happy
In trecut saream in pat recreand scenele din Naruto, eu intruchipand fiecare personaj, dar din amintirile si viziunea mea. Parintii mei radeau de mine nu si-au inchipuit ca de la acea lume cu chakra cu rau si bine cu onoare cu respect si vise cu speranta si putere cu determinare (exact asa imi doream sa fiu si sa fiu privita. asa voiam sa fie lumea. ca-n povesti) se va ajunge la Comandant sau Sergent in unitatea militara, stai asa "spatiala" happy Da, ador SF-ul. in prezent chiar scriu o carte SFcare cuprinde adevarata mea parere despre rasa noastra ce se dezumanizeaza pe zi ce trece, din diferite motive. Am crescut, nevoile mele odata cu timpul. Am evoluat datorita acestei lumi paralele, fara de care n-as fi fost acum, azi, apta sa vorbesc deschis despre asta. Doar un lucru e de adaugat: Este inregula sa iti creezi un loc pentru a te simtii intregita si bine cu tine insati, trebuie doar sa ai grija sa nu te acapareze. Nu trebuie sa devii obsedata, ca de un drog, de acea lume. Realitatea este alta si impactul dintre cele doua lumi poate sa te distruga psihic. Adica tu sa traiesti un basm (ca asta si este)pe o parte a monedei, in timp ce cealalta te poate devora cat ai clipi doar printr-o intoarcere brusca a modenei. Diferenta dintre cele doua parti ar putea deveni colosala.

No scuze pentru roman. Dupa cum vezi ador sa scriu, in special sa ma descarc printre randuri. Incearca si tu n-ar fi rau, indiferet de varsta pe care o ai acum ^^
Bafta