| Anonim42342 a întrebat:

De ce caini din rasa ciobanesc german sunt foarte blegi, fricosi si prietenosi? am avut ciobanesc german si am vazut la mai multi oameni si toti erau foarte blegi.Am fost la un vecin nou care s-a mutat si are ciobanesc german si nici macar nu ma latrat cand am intrat in curte.Toti caini din aceasta rasa sunt fricosi? sau doar cei pe care i-am vazut?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde cum sant instruiti. am vazut pit bull cuminte nu rau

| Astaeunnickname a răspuns:

Am observat că ciobăneştii germani în general sunt curajoşi şi prietenoşi. Nu trebuie neapărat să latre când vede un străin, chiar dacă îl vede pe stradă sau în curtea câinelui. Cred că depinde dacă e pui sau adult şi mai ales de cum se comportă stăpânul cu el. De asemenea, dresajul îi diferenţiază foarte mult pe ciobăneştii germani. Un ciobănesc german dresat e cuminte şi răbdător, pe când unul care nu a fost dresat poate să latre, să muşte chiar şi cunoscuţi, dacă este enervat.

Nu sunt specialist, vorbesc din experienţă. Dacă vrei să afli mai multe, cred că pe net găseşti multe informaţii utile.