| karuan a întrebat:

De ce este baschetul asa de nepopular in Romania? In majoritatea tarilor din Europa este un sport rege sau pe locul 2.

3 răspunsuri:
| Mony_4137 a răspuns:

Poate ai auzit poanta aia cu :cica Romania e inpoiata rau de tot?

regis
| regis a răspuns:

In majoritatea tarilor din Europa este un sport rege? Ia zi-mi si mie macar vreo 3...
Fara a fi o regula, devin populare sporturile in care tara la care te referi a obtinut performante deosebite pe plan international. Vezi o generatie intreaga de gimnaste care i-au urmat Nadiei Comaneci, generatie care din pacate a cam trecut. Sau generatia de tenismeni care a venit dupa Tiriac si Nastase, care acum se cam sfarseste. In fotbal, generatia de aur a urmat echipei din '70, probabil peste 10 ani vom avea din nou o echipa...

| andreea12 a răspuns:

Acest sport nu este atat de popular si ma intristeaza asta dar ai vazut si tu ca 45% dintre romani joaca handbal, 40% dintre ei fotbal, iar baschet 15%. Si imi pare rau.